Když si blesk vybírá: Muži jsou zasaženi bleskem čtyřikrát častěji než ženy

Statistiky ukazují, že muži jsou až čtyřikrát častěji zasaženi bleskem než ženy. Podle vědců to má co do činění s jejich chováním…
V prvé řadě uveďme, že pravděpodobnost, že do vás jednou za život uhodí blesk, není velká: Podle National Weather Service (NWS) se pohybuje kolem 1 : 13 500. Zároveň ze statistik vyplývá, že blesk mnohem častěji zasáhne muže než ženy.

Jak ukazuje zpráva NWS, která zkoumala oběti úderu blesku v letech 2006–2016, celých 79 % z 352 případů tvořili právě příslušníci silnějšího pohlaví. Studie dál odhalila, že přes 90 % mužů zastihl blesk při rybolovu či při nějaké sportovní aktivitě. Mezi nejrizikovější sporty patřily v daném ohledu golf, běh, baseball a úplně největšího „zabijáka“ představoval fotbal. Vědci přisuzují vyšší úmrtnost mužů na tomto poli i faktu, že mívají častěji práci spojenou s pohybem venku a oproti ženám nebezpečí blesku spíš podceňují.

TIP: Prokletí výšky: Udeří do žiraf blesk častěji, než do jiných zvířat?

Zpráva NWS uvádí i další zajímavé statistické údaje – „hlavním městem blesků“ je ve Spojených státech Florida, kde úřady evidují 2 000 zranění v souvislosti se zásahem blesku za posledních 50 let. Průměrný věk zasaženého je 37 let a přibližně k jedné třetině úrazů v souvislosti s bleskem dochází uvnitř budov.


Další články v sekci