Kouřím, tedy jím: Proč kouření marihuany zvyšuje chuť k jídlu?

Vliv konopí na chuť k jídlu je dlouhodobě sledovaný fenomén, který zahrnuje jak subjektivní prožitek jídla, tak jeho biologické mechanismy. Proč a jak užívání marihuany zvyšuje chuť k jídlu?

27.08.2025 - Nikol Patíková


Kouření marihuany se stalo synonymem pro chuť k jídlu. Jeden z výzkumů testujících její účinky na myších ukázal, že stimulace kanabinoidních receptorů u hlodavců způsobuje, že potravu vyhledávají energičtěji – i když už jsou plní. Zmíněné receptory tedy hrají při zvyšování apetitu důležitou roli. 

Jiný tým vědců v odborném časopise Journal of Psychopharmacology zveřejnil článek odhalující, jak marihuana vyvolává neukojitelnou chuť sníst, na co přijdeme. Výzkumu se zúčastnilo 750 osob, jež vyplňovaly dotazník o zkušenosti s užíváním kanabinoidů.

Účinky marihuany na apetitivní chování

V první části se zjišťovalo, jak příjemný je zážitek z jídla po vykouření drogy. Mezi výroky v této fázi patřilo: „Cítím se hladověji“, „pokud vidím jídlo, chci ho sníst“ a „bez ohledu na to, jak moc jím, se necítím sytý“.

Druhá polovina dotazníku pak sledovala stimulaci chuti k jídlu a obsahovala prohlášení jako „jídlo je uspokojivější“, „zlepšuje se pocit při žvýkání a polykání“ a „potraviny, které bych normálně nejedl, jsou lákavější“

Následná analýza dat ukázala, že marihuana působí dvojím způsobem:

  • Zvyšuje chuť k jídlu – lidé mají po užití konopí tendenci začít jíst, i když by normálně hlad necítili.
  • Zvyšuje potěšení z jídla – samotný akt konzumace je intenzivnější, příjemnější a rozmanitější.

Výsledky tedy potvrzují, že „marihuanový hlad“ není jen pověrou, ale reálným důsledkem působení kanabinoidů. Biologické pozadí tohoto jevu ostatně už dříve naznačily pokusy na zvířatech – u hlodavců vede stimulace kanabinoidních receptorů k tomu, že hledají potravu mnohem energičtěji, a to i v momentech, když jsou sytí. Jiné experimenty zase ukázaly, že konopí u myší zlepšuje schopnost cítit pachy, což může vysvětlovat, proč se jídlo zdá chutnější a lákavější.

Zajímavostí je, že nezvladatelná touha po jídle slábne u častých uživatelů. Jinými slovy – ti, kdo kouří marihuanu pravidelně, už tak silný „marihuanový hlad“ nepociťují. Výjimku ovšem tvoří laboratorní myši, které podle dosavadních poznatků reagují na kanabinoidy stále stejně – s neutuchající chutí.


Další články v sekci