Krátká dvouminutová intenzivní cvičení několikrát týdně mohou prodloužit život

I krátké cvičení s vyšší intenzitou, dokáže zlepšit naše zdraví a prodloužit život, tvrdí studie australských vědců...

04.11.2022 - Stanislav MihulkaV dnešní uspěchané době není snadné nalézt čas, který bychom mohli věnovat cvičení. Pohyb je pro naše zdraví ale velmi důležitý, zvláště pro lidi se sedavým způsobem života. Odborníci naštěstí zjišťují, že pro udržení zdraví mají význam i krátké epizody tělesné aktivity, jako je pár cviků s činkou nebo chůze do schodů místo jízdy výtahem.

Na cvičení pro lidi s nedostatkem volného času se soustředil tým odborníků, které vedl Matthew Ahmadi z australské Univerzity v Sydney. Při výzkumu, jehož výsledky uveřejnil ve dvou článcích časopis European Heart Journal, badatelé využili část dat z dlouhodobé britské studie UK Biobank, která zahrnuje údaje o zhruba 150 tisících Britech ve věku 40 až 69 let. Tito lidé mimo jiné nosí fitness náramky, sledující jejich tělesnou aktivitu.

Alespoň pár minut několikrát týdně

Odborníci analyzovali rozsah a četnost intenzivní tělesné aktivity u vybraných 70 tisíc lidí, kteří na počátku studie netrpěli kardiovaskulárním onemocněním ani rakovinou. Zároveň sledovali jejich případná úmrtí z různých příčin, včetně kardiovaskulárních či nádorových onemocnění. Zásadním poznatkem jejich výzkumu bylo, že i velmi krátké epizody intenzivní tělesné aktivity mají příznivý vliv na zdraví člověka.

A jaká jsou doporučení odborníků? Pokud si najdete denně čas na 4 dvouminutová cvičení či aktivity, při nichž se pořádně zapotíte, snížíte pravděpodobnost své smrti během příštích pěti let o 27 %. Když zvládnete alespoň 10 takových krátkých ale pořádných cvičení týdně, omezíte riziko kardiovaskulární choroby a rakoviny o 16 %, respektive o 17 %.

„Nedostatek času je nejčastěji uváděnou překážkou pravidelných fyzických aktivit. Naše zjištění ale ukazují, že i velmi krátká cvičení během dne mohou představovat efektivní řešení jak si udržet zdraví a prodloužit si život, například pro velmi zaměstnané lidi,“ shrnuje Ahmadi.

TIP: Kolik času se musíme aktivně hýbat, abychom vyvážili jeden den sezení?

Druhá studie zkoumala vztah mezi objemem a intenzitou cvičení a rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Autoři zjistili, že vyšší intenzita značí nižší riziko onemocnění při stejném objemu cvičení. Míra rizika kardiovaskulárních onemocnění byla například o 14 % nižší, když střední až intenzivní aktivita tvořila 20 % z celkového objemu cvičení než u stejné porce cvičení s poloviční intenzitou.


Další články v sekci