Krize pod hladinou: Svět zasáhlo doposud nejhorší bělení korálů

Rekordně vysoké teploty mořské vody bohužel přinášejí i rozsáhlé a intenzivní bělení korálů. Zasaženo je 84 procent korálových útesů.

06.05.2025 - Stanislav Mihulka


Průměrná teplota světových oceánů roste. Zatímco průměrná teplota na počátku května v letech 1982 až 2010 činila 20,3 °C, v roce 2022 to bylo již 20,7, o rok později 20,92 °C a v loňském roce dokonce 21,09 °C. Poslední letošní hodnoty jsou sice o něco nižší (20,91 °C), i tak jsou ale nad dlouhodobým průměrem. 

Rostoucí teplota mořské vody se mimo jiné negativně projevuje na stavu korálových útesů v tropických a subtropických mořích. Koráli s rostoucí teplotou vypuzují symbiotické obrněnky zooxanthely a tím přicházejí o většinu svého obvyklého zbarvení (viz Proč koráli blednou?).

Odborníci z Mezinárodní iniciativy korálových útesů (ICRI) nedávno zveřejnili varování, podle kterého svět zasáhlo bělení korálů v doposud nevídaném rozsahu. Postihlo zhruba 84 procent korálových útesů, především v Pacifiku, Indickém oceánu a Atlantickém oceánu.

Největší bělení korálů v historii

Současná vlna bělení korálů v oceánech začala počátkem roku 2023 a vše nasvědčuje tomu, že jde o nejrozsáhlejší a nejvíce intenzivní událost svého druhu v historii. Koráli se mohou z tohoto stavu postupně vzpamatovat. Čím vyšší jsou ale teploty mořské vody a čím déle působí na útesy, tím je návrat do lepší kondice útesů problematičtější.

Jak uvedl americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), podmínky na některých útesech jsou tentokrát natolik závažné, že to vedlo k rozsáhlému vymizení celé řady druhů. Podle odborníků jsou teď bělením postižené i druhy ty korálů, které jsou považovány za odolné a obvykle vysoké teploty přečkávají.

Jak uvádějí představitelé iniciativy ICRI, plocha živých korálových útesů se od padesátých let 20. století snížila zhruba na polovinu, především kvůli nárůstu teploty a znečištění prostředí v oceánech. Vědci předpovídají, že při trvalém oteplení planety o 1,5 °C může zmizet 70 až 90 procent korálových útesů. Nejde přitom jen o hrozbu pro velmi bohaté mořské ekosystémy. Korálové útesy poskytují stovkám milionů lidí na pobřeží potravu, ochranu před bouřemi, a také živobytí v podobě rybolovu a turismu.

Proč koráli blednou?

Korálové útesy jsou domovem nesčetného množství různých tropických ryb i dalších mořských živočichů, které zde spolu s fyzikálními vlivy mořského prostředí vytváří jedinečný životní prostor. Právě proto je však velmi znepokojující skutečností postupný úbytek těchto přírodních skvostů, způsobený bohužel také přímou i nepřímou činností člověka.

Zbarvení korálů vzniká díky symbióze s malými řasami, jež nacházejí úkryt v jejich tkáních a naopak jim poskytují potravu. Jakmile však koráli čelí stresu, řasy je opustí, takže tito mořští bezobratlí ztratí pigment – i zásoby. Zůstávají tudíž oslabení a náchylní k onemocnění.


Další články v sekci