Krysa jménem Magawa dostala vyznamenání za hledání nášlapných min

Britská veterinární charita vyznamenala sedmiletou krysu za odvahu a oddanost při hledání min v Kambodži. Sameček krysy obrovské jménem Magawa vyčenichal už 39 nášlapných min a 28 kusů nevybuchlé munice a pomohl vyčistit území o velikosti dvaceti fotbalových hřišť

27.09.2020 - Zuzana RychláKrysy mají dobře vyvinutý čich a umějí odhalit chemické složky ve výbušninách. Ignorují různé kovové úlomky a vyhledávají miny rychleji než člověk. Jakmile na nějakou narazí, upozorní na ni svého lidského spolupracovníka, který je doprovází.

Krysí superhrdina

Magawa umí prohledat za 20 minut území o rozloze tenisového kurtu, což člověku s detektorem kovů trvá jeden až čtyři dny. Výcvik hlodavců k vyhledávání nášlapných min a nevybuchlé munice trvá obvykle rok a zvířata po jeho absolvování obdrží certifikát.

Veterinární charitativní organizace PDSA krysího samečka vyznamenala „Zlatou medailí“, kterou lze přirovnat ke zvířecí obdobě Jiřího kříže, nejvyššího britského vyznamenání za statečnost udělovaného civilistům. PDSA udělila vyznamenání už třiceti zvířatům, krysu ocenila poprvé.

„Magawova práce přímo zachraňuje a mění životy mužů, žen a dětí, které ovlivňují tyto nášlapné miny. Každé objevení (nášlapné miny) snižuje riziko zranění nebo smrti místních lidí,“ prohlásila ředitelka PDSA Jan McLoughlinová.

TIP: Minová pole v Laosu zabíjejí i po 50 letech

Kambodža je jednou ze zemí světa, které jsou minami nejvíce zamořené. Nášlapné miny jsou v zemi pozůstatkem bojů mezi Rudými Khmery, vládou a dalšími aktéry zejména v 70. a 80. letech minulého století. Od roku 1979 zde výbušniny zabily nebo zranily přes 64 000 lidí.

  • Zdroj textu

    BBC, South China Morning Post, ČTK

  • Zdroj fotografií

Další články v sekci