Letoun Rolls-Royce „Spirit of Innovation“ se stal nejrychlejším elektřinou poháněným strojem

Elektřinou poháněný letoun „Spirit of Innovation“ překonal několik rychlostních rekordů.

28.11.2021 - Stanislav MihulkaSpolečnost Rolls-Royce ve spolupráci s investiční partnerem – americkou společností ACCEL vytvořili nejrychlejší elektrický stroj současnosti. V polovině listopadu jejich elektřinou poháněný letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu. Pokud bude tento záznam oficiálně potvrzen, půjde o nejrychlejší stroj s elektrickým pohonem.

Nešlo ale o jediný zápis tohoto letounu do historie – „Spirit of Innovation“ rovněž dosáhl rychlosti 555,9 kilometrů za hodinu na tříkolometrovém úseku, čímž překonal dosavadní rekord o 213,04 kilometrů za hodinu. Na pětkrát delším úseku dokázal vyvinout rychlost 532,1 kilometrů za hodinu, což je rovněž nový rekord. Aby toho nebylo málo, elektrický letoun se během pouhých 202 sekund dokázal vyšplhat do výšky tří kilometrů, čímž překonal stávající rekord o minutu.

Výsledky těchto testů byly předány Mezinárodní letecké federaci (FAI), která dohlíží a certifikuje letecké a kosmické rekordy. Podle šéfa Rolls-Royce Warrena Easta jde o fantastický úspěch, který by mohl vyústit v řadu zajímavých aplikací, především pokud jde o pokročilé technologie baterií a elektrického pohonu.

TIP: Pětimístné elektrické aerotaxi startupu Lilium má za sebou první let

Dosavadním držitelem titulu nejrychlejšího elektrického stroje možná poněkud překvapivě nebyl letoun, nýbrž elektromobil Venturi VBB‑3 Streamliner, který před pěti lety dosáhl rychlosti 550 kilometrů za hodinu. Předchozí rychlostní rekord v segmentu elektrických letounů držel stroj Extra 330 LE s elektropohonem Siemens, který v roce 2017 dosáhl rychlosti 342,86 km/h. Pokud FAI čerstvé výkony „Spirit of Innovation“ potvrdí, oba tyto rekordy padnou.


Další články v sekci