Letecké taxi Lilium Jet uletí na jedno nabití 300 kilometrů. V roce 2025 by se mohlo dočkat ostrého provozu
Německý startup Lilium vznikl v inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA v roce 2016 a již od samotného počátku se netajil velkými ambicemi. Firma zde vyvíjí letecké taxi pro pět osob na elektrický pohon, které by startovalo i přistávalo vertikálně a létalo horizontálně, přičemž důležitým kritériem je dolet na jedno nabití.
Podobných projektů je dnes celá řada. Lilium ale právě zaznamenali významný úspěch a pokrok ve svém úsilí, když jejich prototyp Lilium Jet absolvoval svůj první let, při němž byl řízený dálkovým ovládáním. Letoun má zatažitelný podvozek, elektronické řízení „fly-by-the-wire“ a celkem 36 elektrických motorů.
TIP: BlackFly je nový osobní elektrický ultralehký letoun s kolmým startem
Lilium Jet může létat rychlostí 300 kilometrů za hodinu. Na jedno nabití baterií přitom uletí zhruba 300 kilometrů. Takový stroj by v New Yorku zvládl cestu z letiště JFK na Manhattan za pět minut, zatímco dnes to trvá téměř hodinu. Cesta z New Yorku do Bostonu by s ním trvala zhruba hodinu. Lidé ze startupu Lilium doufají, že by jejich letecké taxi mohlo vozit zákazníky ve velkoměstech kolem roku 2025, za ceny srovnatelné s dnešními pozemními taxíky.
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)