Malý, ale drahý: Bostonský „štíhlý dům“ za 27 milionů korun

Slavný „štíhlý dům“ v Bostonu se prodal za tučnou přepočtenou sumu 27 milionů korun

11.01.2022 - Vilém KoubekBostonský Skinny House proslul svými rozměry: Zvenčí měří na šířku jen 3,16 metru a stěny v nejprostornějších částech interiéru od sebe dělí pouze 2,8 metru. Některé místnosti jsou dokonce tak úzké, že je lze překlenout pažemi. Přesto jde o velmi žádané bydlení, a to díky stylovému vybavení i krásné lokalitě s výhledem na městský přístav.

Letos v srpnu se tak nemovitost zhruba se 108 metry čtverečními objevila v nabídce realitní kanceláře v přepočtu za 27 milionů korun. Zájemci se jen hrnuli a koncem září už měla stavba z roku 1862 (některé prameny uvádějí 1874) nového majitele.

Vzdor hamižnosti a nástroj pomsty

Superúzký bostonský dům má podle všeho zajímavou historii – podle jedné z verzí totiž vznikl dům jako gesto bratrské pomsty. Jeden z bratrů si měl na pozemcích po otci vystavět honosné sídlo, na druhého, který v té době sloužil v armádě, ale zbyla je uzounká parcela. Vzdor bratrově hamižnosti si proto druhý z bratří na svém minipozemku vystavěl dům, který měl lakotnému sourozenci bránit ve výhledu a blokovat sluneční svit.

TIP: Jak se bydlí v „nudli“: Bydlení v extrémně úzkých domech má svá specifika

Jisté je, že první dochovaná zmínka v bostonském archivu pochází z roku 1874, kdy byla jedna parcela rozdělena na pět menších dílů. A právě výměra jedné z nich odpovídá slavnému dnešnímu „Skinny House“. Jak se zdá, co je malé je nejen milé, ale někdy i pořádně drahé.


Další články v sekci