Místo nařízené demolice si Číňan svůj dům odtáhl o 40 metrů

03.04.2018 - Zuzana RychláPřed čtyřmi lety si Číňan Kao I-pching dostavěl nový třípodlažní dům. Přibližně po roce ale přišli úředníci s tím, že dům stojí v místě, kudy má vést nová silnice. A rozhodli o jeho demolici. S tím se ale Kao rozhodně nehodlal smířit.

Odhodlaný Číňan si proto najal specializovanou stavební firmu, která jeho dům v celku přesunula o čtyřicet metrů jinam. Přestože nešlo o přesun o příliš velkou vzdálenost, šlo o mimořádně složitou operaci. Firma musela dům nejprve odříznout od základů a pomocí navijáků a systému dřevěných pražců jej po centimetrech posouvat. Třípodlažní stavba přitom vážila okolo tisíce tun. Celý proces tak trval zhruba měsíc a půl.

TIP: Rodný dům neprodala ani za milion dolarů, teď mu hrozí demolice

Výsledek si Kao pochvaluje hned ze dvou důvodů – na novém místě vybudoval pevnější základy a dům je tak podle něj lepší, než býval v původním místě. Na přesunu navíc slušně vydělal – od čínských úřadů získal odškodnění ve výši 680 000 jüanů (v přepočtu zhruba 2,2 milionu korun), přesun domu včetně nutných úprav jej ale vyšel jen na 330 000 jüanů (přibližně milion korun).

  • Zdroj textu

    backchina.com

  • Zdroj fotografií

    backchina.com


Další články v sekci