Nádherná sépie Metasepia pfefferi: Miniaturní plameny na mořském dně

Sépie s latinským názvem Metasepia pfefferi nemá v češtině pojmenování, ale v angličtině se jí říká Flamboyant cuttlefish, což je velmi výstižné označení, které lze přeložit jako sépie nádherná nebo plamenná.

21.01.2023 - Marek TeličkaUž při pohledu na právě narozenou sépii tohoto druhu mohou zaujmout její zářivé barvy a u dospělého exempláře je zbarvení ještě výraznější. Proč jen „mohou“? Protože v jejím přirozeném prostředí byste tohoto maximálně osm centimetrů dlouhého tvora mohli snadno přehlédnout. Za normálních okolností je totiž sépie zbarvená tmavě hnědě a dokonale splývá se svým okolím. Při ohrožení ale okamžitě mění barvy do ohnivých „plamenů“ a snaží se tak odradit potenciální predátory.

A nejde jen o planou výhrůžku, protože pokožka tohoto pestrobarevného hlavonožce obsahuje unikátní toxiny a pozření takového úlovku by skutečně mohlo být pro predátory osudné.

TIP: Barevný paradox: Hlavonožci umí měnit barvy, přestože jsou barvoslepí

Metasepia pfefferi žije v mělkých vodách od pobřeží západní Austrálie až po Novou Guineu. Rovněž byla pozorována u indonéských ostrovů Sulawesi a Moluky, u malajských ostrovů Mabul a Sipadan a na Filipínách. Jde o dravého tvora, který se živí drobnými rybami a korýši.

Samičky sépie Metasepia pfefferi kladou vajíčka jedno po druhém na chráněná místa mořského dna – například do štěrbin korálového útesu. Čerstvě nakladená vajíčka jsou bílá ale postupně se zprůhledňují, takže vyvíjející se zárodky jsou v nich jasně viditelné. Malé sépie dokážou ihned od narození „zapínat a vypínat“ ochranné zbarvení. (foto: Shutterstock)


Další články v sekci