První autonomní čistič ulic na světě brázdí ulice Helsinek

05.05.2021 - Martin ReichmanUlice finských Helsinek brázdí první autonomní pouliční čistič. Trombia Free, jak se stroj jmenuje, vypadá trochu jako přerostlý robotický vysavač – na délku měří 3,5 metru a široký je 2,3 metru. Po ulicích se dokáže pohybovat rychlostí až 10 km/h pro potřeby úklidu si ale vystačí se zhruba poloviční rychlostí. Na jeden zátah dokáže Trombia Free pojmout až 1,8 metru kubického odpadu.

Robotický superuklízeč

Výhodou robotického uklízeče je, že může pracovat zcela samostatně – je vybavený technologií LiDAR, díky níž se zvládne vyhýbat i případným překážkám a může pracovat za každého počasí. Premiéru si Trombia Free odbyl již v loňském roce, kdy se ve finském hlavním městě staral o úklid v okolí pěší zóny a cyklostezky Baana. Nyní ho čeká náročnější městské prostředí.

Podle společnosti Trombia Technologies, která má robotického uklízeče na svědomí, je Trombia Free výhodný i z hlediska energetické náročnosti. Oproti standardním prostředkům si vystačí s necelými 15 % energie. Díky lithium-iontovým akumulátorům je robotický čistič schopný pracovat na jedno nabití 8,5 až 17 hodin v režimu běžného úklidu, případně 4 až 8 hodin v intenzivním režimu.

Trombia Technologies plánuje nasazení robota ve zhruba desítce pilotních programů a po jejich vyhodnocení by se měl Trombia Free dostat na trh. Podle předpokladů by se tak mělo stát během prvního čtvrtletí příštího roku. Cenu svého robota vývojáři zatím nezveřejnili.


Další články v sekci