„Raketový“ těžební systém Rocket M obstará vodu na Měsíci

Budou lunární kolonisté těžit vodu ze zmrzlé měsíční půdy pomocí raketových motorů?

25.06.2021 - Stanislav MihulkaSpolečnost Masten Space Systems vyvíjí robotický těžební rover Rocket M. Pokud uspěje ve tvrdé konkurenci, mohl by jednoho dne těžit vodu na Měsíci pomocí raketových zážehů. Rover využívá půlsekundové pulzy raketového motoru k rozrušení zmrzlé měsíční půdy. Tímto způsobem by získával částice vodního ledu.

Není tajemstvím, že doprava čehokoliv na Měsíc je přímo vražedně drahá. Proto NASA i další hráči, kteří chtějí v následujícím období dobývat Měsíc, usilovně vyvíjejí technologie, které umožní astronautům na Měsíci získávat co nejvíce potřebných surovin z místních zdrojů. Zásadní je především voda, která je nezbytná pro podporu života, pěstování plodin, produkci paliva i pro komfort lunárních kolonistů.

Break the Ice!

Především v oblasti jižního pólu Měsíce by měly být velké zásoby vodního ledu. Otázkou ale je, jak tento led najít a vytěžit ekonomicky přijatelným způsobem. Klíčový problém je tématem soutěže NASA „Break the Ice“, které se účastní i Masten Space Systems s roverem Rocket M. Účastníci klání navrhují rover, který bude možné poslat do oblasti jižního pólu Měsíce, kde vytěží 10 tun vody a dopraví ji na určené sběrné místo.

TIP: Nové zprávy o vodě na Měsíci přinášejí důvody k optimismu

Systém Rocket M zahrnuje rover o hmotnosti 1 118 kg. Na povrch Luny by jej dopravil lander, který by pak fungoval jako podpůrná stanice. Na povrchu Měsíce by se pohyboval rychlostí 3,45 kilometrů za hodinu. Rover by poháněla solární energie, zatímco raketový motor by spaloval vodík s kyslíkem, získané z vytěžené vody. Raketové pulzy roveru rozruší povrch až do hloubky dvou metrů. Zařízení poté nasaje materiál a během 5 až 10 minut ho roztřídí. Tvůrci roveru odhadují, že by za rok získal až 426 tun vody.


Další články v sekci