Rodina žije spokojeně již 42 let v domě uprostřed kruhového objezdu

Pokud někdy zavítáte na sever Walesu, nejspíš se vám mezi městy Ruthin a St. Asaph naskytne neobvyklá podívaná – uprostřed kruhového objezdu zde stojí rodinný dům. Jak se žije uprostřed „kruháče“?

23.01.2023V samém srdci severního Walesu se rozkládá město Denbigh (velšsky Dinbych). Kromě mnoha pamětihodností (první dochované zmínky o Denbighu sahají až do 13. století) je vyhlášené i okolní přírodou, zejména malebným údolím Clwyd. Možná i to byl důvod proč si Denbigh zvolili v roce 1960 jako svůj domov David John a Eirian Howatsonovi, kteří se nastěhovali se do malé farmy stojící na okraji města.

Život na kruháči

Manželé Howatsonovi zde prožili poklidných dvacet let, dokud je nenavštívili úředníci s informací, že v místě jejich domu má vyrůst nový kruhový objezd. Nabídku na přestěhování manželé odmítli a úřady tak vybudovaly v roce 1980 objezd kolem jejich domu. A jak takový život uprostřed kruhového objezdu vlastně vypadá?

Podle Clwyda Howatsona, syna Davida Johna, vlastně celkem obyčejně. „Nemusíme řešit sousedy,“ prozrazuje jednu z výhod netradičního místa. „Když se lidé dozví, že bydlím uprostřed kruhového objezdu, obvykle se ptají na dvě věci – jak se dostáváme z domu a jak je to s hlukem.“

TIP: Bydlení v domě s příliš snadnou adresou je hotové peklo

Odpověď na první otázku prozradí pohled na mapu – od domu Howatsonových vede příjezdová cesta, která ústí na kruhový objezd. „Pokud jde o hluk, není to tak strašné. Řekl bych, že je to podobné, jako bydlení u jakékoli silnice. Hlučněji je jen během dopravní špičky, což trvá jen krátký čas.“ Větší výzvu podle Clwyda představuje adresa pro doručovatele balíků. 

Ani více než čtyři dekády bydlení uprostřed kruhového objezdu ale současné obyvatele ke změně postoje nedonutily. Jejich domov je sice trochu svérázný a jedinečný, mají ho ale rádi a v dohledné době se stěhovat rozhodně nehodlají. 


Další články v sekci