Rozzlobení kytovci: Kosatky opakovaně útočí na lodě u Gibraltarského průlivu

V oblasti Gibraltarského průlivu se v posledních týdnech množí incidenty, při kterých kosatky útočí na proplouvající lodě. Příčiny jejich chování jsou zatím nejasné.

26.05.2024 - Martin ReichmanNa počátku května zaútočila skupina tří kosatek na 50metrovou jachtu u Gibraltarského průlivu. Dvě menší kosatky poškodily kormidlo lodi, větší kosatka opakovaně narážela do trupu lodi. Napadené plavidlo musela zachraňovat španělská pobřežní stráž, která ji odtáhla do přístavu v Barbate, kde se poškozená loď potopila. Podle kapitána lodi Wernera Schaufelbergera vykazovalo chování kosatek prvky učení – menší kosatky při útocích napodobovaly tu větší.

Slova německého kapitána potvrzuje i Greg Blackburn na jehož loď zaútočila skupina šesti kosatek ve stejné oblasti jen o dva dny dříve. Podle Blackburna šlo o nějakou formu výuky, kdy mláďata napodobovala chování dospělé samice.

Vědci pro agresivní chovní kosatek zatím nemají vysvětlení. Může jít o nevinnou formu zábavy, ve hře je ale i možnost, že kosatky útočí na plavidla úmyslně s cílem je poškodit.

Naštvaní kytovci

Podle Alfreda López Fernandeze, biologa z univerzity v portugalském Aveiru a člena Pracovní skupiny pro kosatky v Atlantiku (GTOA), vykazují kosatky v tomto regionu zranění, které odpovídají srážkám s loděmi. „Měli bychom se rozhodně zamyslet nad tím, zda u zrodu současného chování kosatek není lidská činnost, byť nejspíš nepřímá,“ říká biolog.

Za poslední týdny jde již o třetí vážný útok kosatek na lodě v oblasti Gibraltarského průlivu. Podivné chování kytovců ale vědci registrují již od roku 2020. 

Ve více než 500 případech, které organizace GTOA za poslední léta zdokumentovala a které se týkaly interakcí kosatek a lodí, se kosatky k plavidlům pouze přiblížily. Jen zlomek podobných setkání skočil útokem. Kosatky se v takovém případě zakously do kormidla a po znehybnění lodi o plavidlo obvykle ztrácely zájem. Útoky zpravidla trvaly méně než 30 minut, jsou ale zdokumentované případy, kdy kosatky na lodě útočily až dvě hodiny. „Jde o vzácné chování, které bylo v této míře zaznamenáno pouze v této části světa,“ uvádí Alfredo López Fernandez.

Že se s kosatkami u Iberského poloostrova něco děje, dokládají i další zprávy z nedávné minulosti – v roce 2019 zde byl zaznamenán první případ, kdy skupina kosatek zaútočila a usmrtila plejtváka obrovského a množí se i případy, kdy tito mořští predátoři útočí na velké bílé žraloky.

Odborníci nicméně varují před přílišným zjednodušováním a přisuzováním zlých pohnutek kosatkám. Podle Deborah Gilesové, vědecké a výzkumná ředitelka neziskové organizace na ochranu přírody Wild Orca, byly kosatky v 60. a 70. letech minulého století v severozápadní části Tichého oceánu lidmi neúnavně pronásledovány – nikdy však nezaútočily na lidi nebo lodě. Možná jim ale jen došla trpělivost.


Další články v sekci