Ruští kosmonauti zrušili výstup do volného vesmíru kvůli úniku kapalin z lodi

Včerejší plánovaný výstup ruských kosmonautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného vesmíru byl zrušen. Podle americké vesmírné agentury NASA se tak stalo kvůli úniku chladící kapaliny z lodi Sojuz.

16.12.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKRuští kosmonauté Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin měli během včerejška v otevřeném vesmíru strávit šest hodin a 37 minut. Jejich úkolem bylo pomocí manipulátoru ERA přenést chladič výměníku tepla z malého výzkumného modulu Rassvet, do víceúčelového laboratorního modulu Nauka. Výstup byl ale kvůli úniku chladící kapaliny z lodi Sojuz zrušen.

Rusko se prostřednictvím tiskové agentury TASS v reakci na zrušený výstup kosmonautů nejprve omezilo na konstatování, že příčinou byla blíže nespecifikovaná technická závada. Výkonný ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Sergej Krikaljov ale později únik potvrdil s tím, že jej mohlo zapříčinit poškození pláště Sojuzu po nárazu mikrometeoritu. Poškození vnějšího pláště podle něj mohlo vést k problémům s teplotou v jednom z úseků Sojuzu.

TIP: Kosmonauti objevili na modulu Zarja ruské sekce ISS nové praskliny

Podle zástupců NASA je Mezinárodní vesmírná stanice v dobrém stavu a posádka Expedice 68 je v bezpečí. Kosmonauti neopustili ISS a nikdo z posádky nebyl vystaven unikající chladící kapalině. Americká posádka se nadále připravuje na výstup naplánovaný na pondělí 19. prosince, ruská část svůj plánovaný výstup 21. prosince odložila na neurčito.


Další články v sekci