Sestava Starship Super Heavy má za sebou třetí test

Obří sestava Starship Super Heavy absolvovala svůj třetí letový test. Přibližně 50 minut trvající let skončil explozí, SpaceX se ale během něj podařilo překonat řadu nástrah a provést důležité testy.

15.03.2024 - Martin ReichmanStart 120 metrů dlouhé rakety se po téměř hodinu a půl dlouhém zpoždění, zapříčiněném špatným počasím a přítomností několika lodí ve vodách Mexického zálivu, podařil na výtečnou a obří sestava se krátce před půl třetí odpolední středoevropského času vznesla za jásotu přihlížejících do výšky.

První úspěch SpaceX zaznamenala necelé tři minuty po startu, kdy se od sebe raketa Super Heavy a horní stupeň Starship bez potíží oddělili – Hvězdná loď pokračovala do vesmíru, zatímco první stupeň provedl zpětný manévr.

První stupeň Super Heavy měl následně absolvovat „měkký dopad“ do vod Mexického zálivu. Ten se sice nezdařil i tak jde ale ve srovnání s předchozími testy o velký pokrok.

Padesátimetrový horní stupeň Starship pokračoval podle plánu po suborbitální trajektorii a během letu absolvoval dva důležité testy. Došlo na demonstraci přečerpávání pohonných látek v podmínkách blízkých mikrogravitaci a simulovanému vypuštění nákladu. Od testu opětovného zažehnutí motorů Raptor naopak SpaceX upustila. 

Podle telemetrických údajů dosáhl horní stupeň orbitální rychlosti a dokázal vystoupat do výšky 234 km. Následný návrat do zemské atmosféry Starship ale nepřežila a po přibližně 50 minutách od startu se rozpadla ve výšce okolo 77 kilometrů. Přestože se ani napotřetí nepodařilo naplnit všechny cíle testu, lze třetí start Starship Super Heavy hodnotit jako velký kvalitativní skok.

SpaceX nyní čeká vyhodnocení shromážděných dat a průběhu testu. Své si k němu bude chtít říct i americký Federální úřad pro letectví, který k provedení testovacích letů uděluje povolení a bude na vyšetřování dohlížet.


Další články v sekci