Síla větru a odvahy: Sportovní dobrodružství ve vzduchu i na vodě
Cestovat nebem není od počátku dvacátého století zase takový problém. Přesto se najdou tací, kteří si dávný lidský sen plní bez toho, aniž se museli uchýlit k motorům a masivním konstrukcím. Síle větru se poddávají nalehko: Jen s využitím umu, fyziky a notného kusu odvahy.

Kilometry nad zemí
- paragliding
Paraglideři obvykle startují rozběhem z kopce nebo se nechávají roztáhnout vlečným zařízením. Plachtí na padákovém kluzáku a stoupavé proudy je mohou vynést i do výšky několika kilometrů. (foto: Shuterstock)

Vzhůru do oblak
- cluster ballooning
V klasickém horkovzdušném balonu se výška koriguje relativně snadno. Nadšenci provozující tzv. cluster ballooning se však vznášejí zavěšení pod spoustou heliových balonků, a klesání či stoupání tak řídí jejich vypouštěním nebo odhazováním balastu. (foto: Flickr, Greg Duckworth II, CC BY-NC 2.0)

Na dosah vln
- jachting
Jachting si automaticky spojujeme s vodou a plachetnice hnané větrem mají nejdelší tradici. V současnosti se přitom podobný sport provozuje také na ledu či písku, kdy může tažený dopravní prostředek představovat například nemotorová bugina. (foto: Wikimedia Commons, Czesailor, CC BY-SA 4.0)

Skok do neznáma
- wingsuit flying
Při zmíněné alternativě seskoku s padákem si dotyčný odvážlivec obleče speciální kombinézu, kde paže a boky i dolní končetiny spojují membrány umožňující plachtit. Startovat lze přitom nejen z letadla, ale z jakéhokoliv dostatečně vyvýšeného místa. (foto: Shuterstock)

Pozor, letí drak!
- kitesurfing
Tzv. kitesurfing či kiteboarding vyžaduje speciální prkno tažené drakem, upevněným zhruba na dvacetimetrových šňůrách. Při vhodném větru pak mohou kitesurfaři vyvinout rychlost přesahující sto kilometrů v hodině. (foto: Shuterstock)

Mezi nebem a mořem
- wing foiling
K wing foilingu slouží tažné křídlo a prkno zvané foilboard, opatřené na spodní straně „ploutví“. Vytvářený vztlak pak umožňuje místo prostého surfování plachtit vzduchem. (foto: Shuterstock)