Startup ICON vyvíjí 3D tištěné budovy pro výstavbu na Měsíci

První obyvatelé Měsíce budou muset někde bydlet. Jejich příbytky budou nejspíš 3D tištěné stavby z lunárních materiálů

05.10.2020 - Stanislav MihulkaNa Měsíci zřejmě v nepříliš vzdálené budoucnosti vyrostou 3D tištěné budovy a celé základny. Intenzivně na tom pracuje i startup ICON se sídlem v texaském Austinu. Nedávno spustili projekt Project Olympus, který zahrnuje vývoj konstrukčních systémů pro vesmír. Pokud bude projekt úspěšný, tak by měl podpořit počátky lidského osídlování Měsíce či Marsu.

Projekt Olympus získal podporu kontraktu programu Small Business Innovation Research (SBIR), který představitelé ICON nedávno podepsali s americkým letectvem US Air Force. Jde o čtyřletou smlouvu v hodnotě 14,55 milionů dolarů (asi 335 milionů Kč). Do projektu je zapojená i americká kosmická agentura NASA, která přispívá 15 % prostředků.

Bydlení na Měsíci

Zájem NASA je pochopitelný. Přípravy na mise programu Artemis, který počítá s návratem astronautů na Měsíc, jsou v plném proudu. Jeho součástí je i dlouhodobá přítomnost lidské posádky na Měsíci ke konci dvacátých let. A astronauté budou muset někde bydlet, přičemž bude nutné použít co největší množství lunárních materiálů.

TIP: Budoucí lunární základny budou z regolitu, vody a moči astronautů

Součástí projektu Olympus je i spolupráce s výzkumným centrem NASA Marshall Space Flight Center v Alabamě. Tam budou probíhat testy rozmanitých postupů pro zpracování materiálu pro tisk i vlastního 3D tisku, se simulovanou lunární horninou. Na základě výsledků těchto testů by měl vzniknout prototyp 3D tiskárny pro lunární stavebnictví.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    ICON/SEArch+


Další články v sekci