Umí medvědi šplhat na stromy? A jak moc bezpečná je skrýš v koruně stromu?

Přestože k setkání s medvědem dochází v českých horách naprosto výjimečně, úplně vyloučené není. Jak velké bezpečí před touto nebezpečnou šelmou skýtá koruna stromu?

13.12.2023 - Marek TeličkaK setkání s medvědem dochází v českých horách naprosto výjimečně. Medvědi hnědí (Ursus arctos) k nám zhruba posledních 40 let přicházejí ze slovenských Karpat a jen velmi nepravidelně se především do Beskyd zatoulá několik málo jedinců. K přezimování medvěda hnědého u nás dochází zcela výjimečně – poslední výskyt zimující šelmy zaznamenali lesníci v roce 2019 v oblasti Starých Hamrů. Diskutovat tak například při výletu na Lysou horu o tom, jak se zachovat, když vás napadne medvěd, je tedy sice vzrušující, ale celkem bezpředmětné. 

Pro případ skutečných setkání je v lidové slovesnosti zakořeněná rada, že je potřeba vylézt na strom, protože to medvěd nedokáže. Pravdou ovšem je, že mladí medvědi na stromy lézt umí. No a pokud byste se náhodou opravdu snažili uniknout dospělému medvědovi, je účinnost šplhání na strom také sporná, protože třímetrákový jedinec dokáže zdánlivě pevnými stromy pěkně zatřást. 

TIP: Turista chtěl v polských Tatrách selfie s medvědem, šelma ho zranila

Takové situace se ale ani při pěší túře po Beskydech opravdu bát nemusíte. V případě, že byste se v blízkosti medvěda skutečně ocitli, si toho obvykle ani nevšimnete. Tato velká šelma totiž o setkání s člověkem nestojí a skoro vždy vás ucítí a vytratí se dřív, než si jí stačíte všimnout. Setkání s medvědem se navíc lze vyhnout tím, že budete dodržovat preventivní bezpečnostní pravidla.


Další články v sekci