V opuštěném břidlicovém dole ve Walesu funguje nejhlubší hotel na světě

Outdoorové a adrenalinové zážitky jsou stále v kurzu – dokládá to i nově otevřený nejhlubší hotel na světě, nacházející se na dně bývalého břidlicového dolu ve Walesu.

22.06.2023 - Martin ReichmanVe velšském Národním parku Snowdonia (velšsky Eryri) funguje od letošního dubna nejhlubší hotel na světě. Nachází se v bývalém břidlicovém dolu v hloubce 419 metrů pod zemí, a i samotná cesta je pouze pro odvážné.

Hotel Deep Sleep funguje pouze jeden den v týdnu – v sobotu. Cesta k němu vede přes hory z nedalekého pětitisícového městečka Blaenau Ffestiniog, odkud zájemce o adrenalinový zážitek doprovodí vyškolení průvodci k chatě, nacházející se u bývalého dolu Cwmorthin. Zde po zhruba 45minutovém výšlapu čeká zájemce o nocleh v podzemí krátké školení a přibližně hodinu dlouhý a náročný sestup do útrob dolu.

Na konci cesty čekají na hosty čtyři dvojlůžkové pokoje a jedno rodinné apartmá. Teplota v hotelu je po celý rok 10 °C a přes očekávatelnou spartánskost působí pokojíky poměrně útulně. V hotelu je dostupná tekoucí voda, elektřina, a dokonce i připojení k internetu. Noc pro dvě osoby zde vyjde na 350 až 550 liber (9 500 až 15 000 korun) a v ceně je vedle noclehu a služeb průvodců i večeře a snídaně.

TIP: Je tohle nejlevnější hotel na světě? Jedna noc zde stojí 25 korun

Břidlicový lom Cwmorthin, který patřil k vůbec největším na světě, byl v provozu od roku 1810 do roku 1970. V 80. a 90. letech 20. století zde fungovala omezená těžba, než byl v roce 1997 definitivně uzavřený. Nyní se v něm nachází nejhlubší hotel na světě – druhé místo v tomto ohledu patří švédskému Sala Silvermine (155 metrů) a třetím nejhlouběji položeným hotelem je americký Grand Canyon Caverns Suite nacházející se 67 metrů pod zemí.


Další články v sekci