V USA schválili používání prvních kontaktních čoček, které uvolňují léky

Nové kontaktní čočky s antihistaminikem přinášejí úlevu od alergického svědění očí

04.03.2022 - Stanislav MihulkaPřínos kontaktních čoček se nemusí nutně omezovat jen na korekci zraku. Ve skutečnosti se mohou v medicíně uplatnit mnoha různými způsoby, včetně aplikace léků v oblasti očí. Právě takové kontaktní čočky nedávno schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA.

Čočky vyvinula společnost Johnson & Johnson, jako prostředek pro léčbu svědění očí způsobeného alergiemi. V současnosti jsou sice pro tyto obtíže k dispozici oční kapky, ale Johnson & Johnson se snaží nabídnout pohodlnější řešení tím, že kontaktní čočky budou potlačovat tyto nepříjemné symptomy samy.

Čočky s antihistaminikem

Nové čočky nesou název „Acuvue Theravision with Ketotifen“ a jsou naplněné 19 mikrogramy běžného antihistaminika ketotifenu. Po aplikaci kontaktních čoček se antihistaminikum pomalu uvolňuje. Během pár minut přináší úlevu od svědění, která vydrží až 12 hodin.

TIP: Nové světélkující oční čočky by mohly zachraňovat diabetiky před slepotou

Jak je to u kontaktních čoček obvyklé, i tyto čočky jsou určené k výměně po jednom dni nošení. Účinnost i bezpečnost používání těchto čoček potvrdily klinické testy, po nichž následovalo chválení Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Již dříve proběhlo podobné schvalování této léčby v Kanadě a v Japonsku.

 


Další články v sekci