Nové světélkující oční čočky by mohly zachraňovat diabetiky před slepotou

Čočky s radioaktivním tritiem osvítí sítnici a neruší ve spánku

27.04.2018 - Stanislav Mihulka



Lidem s diabetem v pokročilém stádiu hrozí, že by mohli oslepnout kvůli diabetické retinopatii - onemocnění sítnice, k němuž dochází v souvislosti s celkovým postižením cév při diabetu. V dnešní době spočívá léčba této choroby jednak v mírnění projevů diabetu, a také v invazivních zásazích do oka, buď pomocí laseru, nebo injekčních vpichů.

Další zajímavou možnost představují světélkující masky na oči, které osvětlují sítnice pacientů během spánku. Tato terapie vychází z teorie, že diabetická retinopatie způsobuje nejvíce škody právě během spánku, kdy jsou světločivné buňky tyčinky v sítnici paradoxně nejvíce aktivní a spotřebují spoustu kyslíku. Problém je ale v tom, že se lidé s takovými maskami na očích moc nevyspí.

TIP: Průlom v léčbě: Pacient poprvé dostal přeprogramované buňky od dárce

Tým z Caltechu proto vyvinul pozoruhodné oční čočky, které ve tmě světélkují. Obsahují malé nádržky s tritiem, radioaktivním izotopem vodíku, jehož záření rozsvěcuje fosforeskující látku. Tritium se používá do trvalých zdrojů slabého světla, například pro ciferníky hodinek, mířidla zbraní nebo nouzové svítilny. Světélkující čočky jsou vyrobené tak, že svého majitele při spánku neruší. 

  • Zdroj textu

    Caltech

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci