Výroční zpráva o míře štěstí: Nejlepší opět Finsko, Česko si udrželo loňskou pozici

Nejšťastnější zemí světa se ve výročním žebříčku sestavovaném pro OSN už popáté za sebou stalo Finsko, Česko si udrželo loňské 18. místo.

30.03.2022 - Martin ReichmanLoňský rok poznamenaný pandemií koronaviru přinesl nebývalé ztráty na životech i rostoucí míru nejistoty, nová Světová zpráva o štěstí (World Happiness Report) ale nasvědčuje tomu, že pandemie elán lidí neudusila. I když se emoce v druhém roce pandemie proměnily, dlouhodobou spokojenost se životem infekce zasáhla méně, než by se nejspíš čekalo.

Každoroční Zpráva o světovém štěstí (World Happiness Report) se pomocí šestice kritérií snaží objektivizovat pojem štěstí. Autoři srovnávali 146 zemí z celého světa podle hrubého domácího produktu na hlavu, sociální podpory, délky života ve zdraví, svobody volby v životě, štědrosti (měřenou skrze dary na charitu) a pociťování korupce na úřadech a v byznysu. Nově se v žebříčku objevují i dvě pomocná kritéria, zohledňující míru pozitivních a negativních událostí v poslední době.

Štědrost uprostřed krize

Jedním z klíčových zjištění čerstvého žebříčku štěstí je zvýšená míra společenské štědrosti. Podle Johna Helliwella došlo k nárůstu všech tří složek reflektujících míru štědrosti ve společnosti – ochoty věnovat prostředky na charitu, pomoci cizímu člověku i míry dobrovolnictví. Globální průměr těchto tří parametrů vyskočil přibližně o 25 % ve srovnání s úrovní před pandemií.

TIP: Hledá se recept na domácí štěstí: V čem tkví jeho tajemství?

Přední příčky nepřekvapivě okupují evropské země – nejšťastnější zemí světa se popáté v řadě stalo Finsko, následované Dánskem a Islandem. Česko si udrželo loňskou 18. pozici v těsném závěsu za Spojenými státy a Velkou Británií. Do TOP 20 se kromě evropských zemí dostal Izrael (9), Nový Zéland (10), Austrálie (12), Kanada (15) a USA (16). Na opačném pólu žebříčku se nachází Afghánistán, Libanon a Zimbabwe.

World Happiness Report 2022
1.Finsko11.Rakousko137.Zambie
2.Dánsko12.Austrálie138.Malawi
3.Island13.Irsko139.Tanzánie
4.Švýcarsko14.Německo140.Sierra Leone
5.Nizozemsko15.Kanada141.Lesotho
6.Lucembursko16.USA142.Botswana
7.Švédsko17.Velká Británie143.Rwanda
8.Norsko18.Česko144.Zimbabwe
9.Izrael19.Belgie145.Libanon
10.Nový Zéland20.Francie146.Afghánistán

Další články v sekci