WHO varuje před alarmujícím nárůstem výskytu spalniček v Evropě

Světová zdravotnická organizace vydala naléhavé varování před spalničkami po alarmujícím až třicetinásobném nárůstu případů v Evropě.

24.01.2024 - Martin Reichman



Agentura OSN informovala o enormním nárůstu počtu nemocných, který se podle ní v posledních měsících zrychlil. Od ledna do října loňského roku bylo hlášeno více než 30 000 případů, zatímco za celý rok 2022 to bylo jen 941 případů, což představuje více než 30násobný nárůst.

Dva z pěti případů se týkaly dětí ve věku od jednoho do čtyř let. Jeden z pěti případů byl u osob ve věku 20 let a více. Podle WHO se očekává, že tento trend se bude zhoršovat, pokud lidé nebudou své děti proti nemoci očkovat.

Klesající proočkovanost a cestovatelský boom

Spalničky patří k nejnakažlivějším infekčním onemocněním. Nejčastěji se projevují horečkou, zánětem spojivek a vyrážkou. Nebezpečnou komplikací je zápal plic a postižení centrálního nervového systému. Na spalničky není žádný specifický lék. Léčí se pouze projevy onemocnění – horečka a další nepříjemné symptomy.

„V regionu jsme zaznamenali nejen třicetinásobný nárůst případů spalniček, ale také téměř 21 000 hospitalizací a pět úmrtí v souvislosti se spalničkami,“ prohlásil Dr. Hans Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu. Očkování je podle něj jediným způsobem, jak ochránit děti před tímto potenciálně nebezpečným onemocněním.

Hlavní příčinou nárůstu výskytu spalniček je podle WHO klesající míra proočkovanosti a postcovidový cestovatelský boom.

Nevyšší výskyt spalniček hlásí Rusko a Kazachstán, kde bylo zaznamenáno po 10 000 případech. V západní Evropě bylo nejvíce případů (183) zaznamenáno ve Velké Británii. V zemích Evropské unie je na tom nejhůře Rumunsko s více než 400 případy v prvním pololetí roku 2023 a Rakousko se 150 případy ve stejném období. V dalších zemích EU byly v prvním pololetí loňského roku hlášeny nižší desítky případů spalniček.

Situace v Česku

V bývalém Československu bylo před zahájením plošného očkování hlášeno kolem 50 000 onemocnění s 0,1–0,2 % úmrtností. Po zavedení očkování došlo k výraznému poklesu, od roku 2011 se ale domácí situace začala zvolna měnit k horšímu.

Lékaři a hygienici začali evidovat mírný nárůst výskytu spalniček na našem území, zejména u dospělých a dospívajících, kteří nebyli očkováni. Ke zlomu došlo v roce 2014, kdy bylo hlášeno 221 případů tohoto onemocnění. Hlavním důvodem byla epidemie spalniček v Ústeckém kraji.

K dalšímu zvýšenému výskytu spalniček došlo v letech 2017-2019, nejvyšší nemocnost byla zaznamenána v roce 2019, kdy bylo v ČR hlášeno 590 případů. V roce 2020 došlo v ČR významnému poklesu případů onemocnění spalničkami, pravděpodobně v souvislosti s opatřeními proti onemocnění covid-19 a omezením cestování. Hlášeny byly pouze čtyři případy spalniček, v roce 2021 a 2022 pak žádný. Data za loňský rok zatím zveřejněna nebyla.


Další články v sekci