Za kapesní hodinky z potopeného Titanicu zaplatil kupec 2,7 milionu korun

V anglickém městečku Devizes se konala aukce historických předmětů z potopeného Titanicu. V nabídce byly kapesní hodinky, jídelní lístek nebo přikrývka, kterou měl na sobě jeden z přeživších pasažérů

14.11.2023 - Martin ReichmanKdyž v noci 14. dubna 1912 narazil zaoceánský parník RMS Titanic do ledovce, změnil se tím takřka celý svět. Kolize způsobila nejhorší lodní neštěstí v dějinách mimo válečný konflikt a počet obětí přesáhl 1 500.

Jednou z obětí katastrofy byl i cestující druhé třídy Sinaj Kantor, který do Ameriky putoval i se svou manželkou Miriam. Ta na rozdíl od svého muže patřila mezi 711 šťastlivců, kterým se podařilo smrti uniknout v záchranném člunu.

Svědkové katastrofy

Čerstvě sezdaný manželský pár vyrazil na cestu do New Yorku z Ruska. A ačkoliv oba studovali medicínu, chtěli se za velkou louží věnovat obchodu s kožešinami. Do svého vysněného cíle ale nedorazili. Stejně jako mnoho jiných párů se museli rozdělit kvůli pravidlu „pouze ženy a děti“. Sinaj zůstal na palubě potápějící se lodi jen s tím, co měl po kapsách – pasem, zápisníkem, peněženkou, dalekohledem, vývrtkou a kapesními hodinkami.

Právě hodinky Sinaje Kantora byly jedním z artefaktů, které se během uplynulého víkendu objevily v aukci pořádané aukční síní Henry Aldridge & Son. Neznámý kupec za ně zaplatil 118 700 dolarů (v přepočtu zhruba 2,7 milionu korun), což je o něco více, než se původně očekávalo.

TIP: Poslední sousta: Na čem si pochutnávali pasažéři na Titaniku?

Kromě hodinek se v aukci objevily i další zajímavé předměty. Jedním z nich byl i vzácný jídelní lístek datovaný 11. dubna 1912, tedy tři dny před katastrofou, který ukazuje, na čem si pochutnávali pasažéři v první třídě. Cenný artefakt se vydražil za 101 600 dolarů (2,2 milionu korun). Mezi dalšími nabízenými předměty byl i plakát, propagující zpáteční cestu Titanicu z New Yorku nebo přikrývka, kterou dostal jeden z přeživších na záchranném člunu.


Další články v sekci