Zeptej se vědce: Mají solné lampy skutečný vliv na psychiku a zdraví člověka?

Mají tzv. solné lampy skutečně nějaký vliv na psychiku a zdraví člověka?

11.10.2023 - Zuzana HübnerováProdejci solných lamp uvádějí jako jeden z přínosů údajnou ionizaci vzduchu po jejich zahřátí. Ze solného kamene (NaCl) se mají uvolňovat záporně nabité ionty a přispívat k lepšímu psychickému stavu uživatele. Podle laboratoře amerického Caltechu se však ze zmíněných lamp ionty neuvolňují, a to ani při zahřátí. Vznik iontu z krystalu soli předpokládá, že molekula vody ze vzduchu uvolní chloridový iont ze soli. Jenže popsaná reakce vyžaduje hodně dodané energie, tudíž na lampě neprobíhá. 

Studie zkoumající vliv záporně nabitých iontů na psychiku se ve výsledcích bohužel neshodnou. Výzkumy ukazující pozitivní účinek mají mnohdy metodické nedostatky a často není možné lepší náladu, vyšší výkonnost či větší odpočatost jasně přičíst právě iontům. Ve vnitřních prostorách se jich běžně vyskytuje málo, přichytávají se na vodivé povrchy a na prachové částice. Generátory negativních iontů se tedy mohou používat i k vyčištění vzduchu od prachu, který je na sebe váže a padá k zemi. Ve vzduchu pak ovšem iontů zůstává málo, stejně jako v oblastech s příliš znečištěným ovzduším. Na mě osobně působí solné lampy psychicky pozitivně, přičítám to však pouze měkkému světlu vytvářejícímu příjemnou atmosféru.

Za Zeptej se vědce odpovídá Mgr. Zuzana Hübnerová, Ph.D., Fyziologický ústav AV ČR

„Zeptej se vědce“ je projekt skupiny odborníků, kteří na odpovídají za zvídavé dotazy. Zdroje, o které se odborník opírá, najdete na facebook.com/zeptej.se.vedce


Další články v sekci