Životní studentský objev odhaluje doposud neznámého savce, který žil ve stínu dinosaurů
Fosilie z Dorsetského pobřeží odhalila doposud neznámého savce s ostrými zuby. Objev rozšiřuje naše poznání o rozmanitosti života v druhohorách.
Na jihu Anglie byl objeven nový druh drobného pravěkého savce, který žil po boku dinosaurů. Na rozdíl od mnoha podobných objevů tentokrát nešlo o o práci zkušených vědců – objev, zveřejěný v odborném časopisu Proceedings of the Geologists' Association, má na svědomí student bakalářského studia paleontologie na University of Portsmouth. Jeho nález rozšiřuje naše poznání o raných savcích a ukazuje, že i studenti mohou psát dějiny vědy.
Benjamin Weston prováděl terénní výzkum v oblasti Durlston Bay poblíž města Swanage na Dorsetském pobřeží. Během hledání zkamenělin objevil 16,5 milimetru dlouhou dolní čelist, která patřila zcela novému druhu dávného savce z období spodní křídy – konkrétně z doby před 145 miliony let, tzv. berriasu.
Následný výzkum ukázal, že nalezená čelist patří doposud neznámému druh savce ze skupiny multituberkulátů. Šlo o jednu z nejúspěšnějších a nejpestřejších skupin savců, která existovala přes 130 milionů let, než na počátku oligocénu v období třetihor definitivě vyhynuli – patrně kvůli konkurenci úspěšnějších hlodavců.
Nový druh dostal jméno Novaculadon mirabilis. Název je složeninou latinských slov – „novacula“ znamená břitva a odkazuje na ostré zuby, zatímco „mirabilis“ poukazuje na zázračné zachování fosilie. Podle vědců šlo pravděpodobně o malého a chlupatého tvora. Předpokládá se, že byl všežravý – živil se nejspíš drobnými bezobratlými, jako jsou červi nebo hmyz.