Indie ratifikovala klimatickou dohodu z Paříže: Smlouva se tím přiblížila platnosti

05.10.2016 - Stanislav Mihulka

Loňská klimatická dohoda z Paříže možná vstoupí v platnost v nejbližších dnech

Smog v Novém Dillí -<p>Životní prostředí Indie nepatří k těm nejméně problematickým</p>
Smog v Novém Dillí -

Životní prostředí Indie nepatří k těm nejméně problematickým


Reklama

Indie v těchto dnech ratifikovala loňskou klimatickou dohodu z Paříže. Stala se tak 62. státem, který přistoupil k tomuto kroku.

Klimatická dohoda z Paříže vstoupí v platnost, pokud ji ratifikuje minimálně 55 zemí, reprezentujících minimálně 55 procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Ze zemí, které již dříve dohodu ratifikovaly, jsou nejvýznamnější USA a Čína, kteří představují dvojici zemí s nejvyššími emisemi skleníkových plynů. Jejich emise dohromady činí asi 38 procent globálních emisí.

Scházejí už jenom 3 procenta

Indie ratifikovala tuto dohodu u příležitosti oslavy výročí narození Mahátmy Gándhího. Tímto okamžikem reprezentují země, co dohodu ratifikovaly, asi 52 procent všech emisí skleníkových plynů. K tomu, aby klimatická dohoda z Paříže začala platit, už tedy scházejí pouhá 3 procenta emisí. Podle některých zpráv k tomu dojde už do konce tohoto týdne.

TIP: Vody afrického jezera Tanganika se oteplují a mizí z něho život

Účelem této dohody je udržet vzestup globální teploty pod hranicí 2°C vzhledem k období před rozvojem průmyslu, lépe se přizpůsobovat oteplování a podporovat financování společnosti odolnější vůči oteplování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: wili hybrid / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907