Inovace po 70 letech: Švédská firma přichází s neprotrhnutelným kondomem

16.06.2016 - Martin Reichman

Zatímco pravidelné aktualizace operačních systémů považujeme dnes za naprostou samozřejmost, existuje mnoho výrobků, které nám slouží v nezměněné podobě mnoho desítek let. Příkladem budiž například kondom


Reklama

První doklady o použití kondomů pocházejí ze starého Egypta a první sériové výroby se dočkaly kolem roku 1850. K jejich výrobě se používaly nejrůznější materiály, od zvířecích střívek, přes plátno až po vulkanizovanou pryž. Od roku 1912 se vyrábějí z převážně z latexu. Poslední velkou inovací prošly kondomy přibližně před 70 lety, kdy získaly svou charakteristickou nádržku na ejakulovanou tekutinu. Od té doby slouží v takřka nezměněné podobě. Tedy až dosud.

Švédská společnost nedávno LELO představila svůj superodolný kondom, který díky nové struktuře odolá i bodci jehly. Podle Filipa Sedece, zakladatele společnosti LELO, je kouzlo jeho pevnosti dáno šestiúhelníkovou povrchovou strukturou. Vývojáři při návrhu nových kondomů čerpali inspiraci v přírodě i v současné vědě. Pevnost šestiboké struktury využívají například včelí plástve nebo nejpevnější materiál dneška - grafen.

Odolné kondomy LELO HEX lze v současné době pořídit prostřednictvím crowdfundingového portálu Indiegogo za 14 dolarů (přibližně 330 korun) v balení po 12 kusech.

  • Zdroj textu:

    indiegogo.com

  • Zdroj fotografií: indiegogo.com, LELO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907