Inovace po 70 letech: Švédská firma přichází s neprotrhnutelným kondomem

16.06.2016 - Martin Reichman

Zatímco pravidelné aktualizace operačních systémů považujeme dnes za naprostou samozřejmost, existuje mnoho výrobků, které nám slouží v nezměněné podobě mnoho desítek let. Příkladem budiž například kondom


Reklama

První doklady o použití kondomů pocházejí ze starého Egypta a první sériové výroby se dočkaly kolem roku 1850. K jejich výrobě se používaly nejrůznější materiály, od zvířecích střívek, přes plátno až po vulkanizovanou pryž. Od roku 1912 se vyrábějí z převážně z latexu. Poslední velkou inovací prošly kondomy přibližně před 70 lety, kdy získaly svou charakteristickou nádržku na ejakulovanou tekutinu. Od té doby slouží v takřka nezměněné podobě. Tedy až dosud.

Švédská společnost nedávno LELO představila svůj superodolný kondom, který díky nové struktuře odolá i bodci jehly. Podle Filipa Sedece, zakladatele společnosti LELO, je kouzlo jeho pevnosti dáno šestiúhelníkovou povrchovou strukturou. Vývojáři při návrhu nových kondomů čerpali inspiraci v přírodě i v současné vědě. Pevnost šestiboké struktury využívají například včelí plástve nebo nejpevnější materiál dneška - grafen.

Odolné kondomy LELO HEX lze v současné době pořídit prostřednictvím crowdfundingového portálu Indiegogo za 14 dolarů (přibližně 330 korun) v balení po 12 kusech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    indiegogo.com

  • Zdroj fotografií: indiegogo.com, LELO



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907