Inovace po 70 letech: Švédská firma přichází s neprotrhnutelným kondomem

16.06.2016 - Martin Reichman

Zatímco pravidelné aktualizace operačních systémů považujeme dnes za naprostou samozřejmost, existuje mnoho výrobků, které nám slouží v nezměněné podobě mnoho desítek let. Příkladem budiž například kondom


Reklama

První doklady o použití kondomů pocházejí ze starého Egypta a první sériové výroby se dočkaly kolem roku 1850. K jejich výrobě se používaly nejrůznější materiály, od zvířecích střívek, přes plátno až po vulkanizovanou pryž. Od roku 1912 se vyrábějí z převážně z latexu. Poslední velkou inovací prošly kondomy přibližně před 70 lety, kdy získaly svou charakteristickou nádržku na ejakulovanou tekutinu. Od té doby slouží v takřka nezměněné podobě. Tedy až dosud.

Švédská společnost nedávno LELO představila svůj superodolný kondom, který díky nové struktuře odolá i bodci jehly. Podle Filipa Sedece, zakladatele společnosti LELO, je kouzlo jeho pevnosti dáno šestiúhelníkovou povrchovou strukturou. Vývojáři při návrhu nových kondomů čerpali inspiraci v přírodě i v současné vědě. Pevnost šestiboké struktury využívají například včelí plástve nebo nejpevnější materiál dneška - grafen.

Odolné kondomy LELO HEX lze v současné době pořídit prostřednictvím crowdfundingového portálu Indiegogo za 14 dolarů (přibližně 330 korun) v balení po 12 kusech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    indiegogo.com

  • Zdroj fotografií: indiegogo.com, LELO

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907