ISS se dnes rozšíří o nafukovací modul BEAM: NASA chystá přímý přenos

26.05.2016 - Martin Reichman

Mezinárodní vesmírná stanice se dnes dočká rozšíření – krátce před polednem dojde k rozbalení nafukovacího modulu BEAM


Reklama

Dnes krátce před polednem našeho času dojde k „nafouknutí“ nedávno připojeného experimentálního modul BEAM. Modul BEAM má mít po nafouknutí rozměry 4 × 3,2 metru, nebude ale určený k obývání. Vstup do něj bude po většinu času uzavřen a posádka do něj vstoupí jen několikrát do roka, aby provedla nezbytná měření. První návštěva se nicméně odehraje velmi brzy – ve čtvrtek 2. června do něj vstoupí astronauti, aby ověřili jeho těsnost a provedli vstupní měření úrovně radiace, teploty a dalších hodnot.

TIP: Sedmdesátitunový nafukovací megamodul Bigelow Aerospace

Termín „nafukovací“ je v případě modulu BEAM spíše popisný – modul se ve skutečnosti spíše rozbalí, než nafoukne. Jeho konstrukce je vyrobena z materiálu podobného kevlaru a nelze jej používat opakovaně. Celou událost bude dnes NASA přenášet živě – vysílání je možné sledovat od 11:30 na NASA TV (6:10 EDT) a očekává se, že bude trvat přibližně 2 hodiny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907