Mezinárodní vesmírná stanice se dnes dočká rozšíření – krátce před polednem dojde k rozbalení nafukovacího modulu BEAM
Dnes krátce před polednem našeho času dojde k „nafouknutí“ nedávno připojeného experimentálního modul BEAM. Modul BEAM má mít po nafouknutí rozměry 4 × 3,2 metru, nebude ale určený k obývání. Vstup do něj bude po většinu času uzavřen a posádka do něj vstoupí jen několikrát do roka, aby provedla nezbytná měření. První návštěva se nicméně odehraje velmi brzy – ve čtvrtek 2. června do něj vstoupí astronauti, aby ověřili jeho těsnost a provedli vstupní měření úrovně radiace, teploty a dalších hodnot.
TIP: Sedmdesátitunový nafukovací megamodul Bigelow Aerospace
Termín „nafukovací“ je v případě modulu BEAM spíše popisný – modul se ve skutečnosti spíše rozbalí, než nafoukne. Jeho konstrukce je vyrobena z materiálu podobného kevlaru a nelze jej používat opakovaně. Celou událost bude dnes NASA přenášet živě – vysílání je možné sledovat od 11:30 na NASA TV (6:10 EDT) a očekává se, že bude trvat přibližně 2 hodiny.
nasa.gov
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.