Italská policie si po dlouhých 12 letech došlápla na Roberta Guglielmiho. Ten od roku 2007 předstíral, že je chromý, aby mohl pobírat invalidní důchod
Zvláštní příběh Roberta Guglielmiho odstartoval v roce 2007, kdy přemluvil svého podnájemníka k účasti na smyšlené autonehodě, při které mělo dojít k vážnému zranění jehož následkem byl Guglielmi upoután na invalidní vozík. Podařilo se mu získat i falešné dobrozdání lékaře, který jeho stav potvrdil. Guglielmi tak začal pobírat invalidní důchod, přestože byl zcela zdravý.
Šlo by vlastně o ničím nezajímavý případ podvodu, fascinující je ale především doba, po kterou byl italský podvodník schopný svůj stav předstírat i sofistikovanost jeho podvodu. Během návštěv u specialistů si Guglielmi například aplikoval do svalů lokální anestetika, aby nevyšla pravda o jeho zdravotním stavu. Po městě se pohyboval výhradně na vozíčku a absolvoval i náročné rehabilitační programy.
Překvapivé je i to, že na rozdíl od většiny podvodníků se Guglielmi nesnažil být nenápadný. V roce 2013 uspořádal protest, protože mu prý místní úřady zabránily v tom, aby mohl vzhledem ke svému zranění volit doma. O rok později napsal dopis papeži o svém pohnutém osudu, který ho následně pozval do Vatikánu.
TIP: Šaty dělají člověka: Falešný rabín ošálil Polsko
Dlouholetý podvod skončil teprve minulý týden. Na podvodníka podle listu La Repubblica upozornila úřady jeho bývalá ošetřovatelka, které se chování Guglielmiho nezdálo. Italský vozíčkář byl poté zatčen po návratu z dovolené, když vystupoval z letadla. Zatímco v domovské Florencii se Guglielmi držel své role, mimo město, kde ho nikdo neznal, chodil normálně po svých.
Úřady Guglielmiho obvinily, že stát připravil o 137 tisíc eur (zhruba 3,5 milionu korun). Během dvanácti let jde zhruba o 1 000 eur měsíčně (zhruba 26 tisíc korun), průměrný plat v Itálii se pohybuje kolem 2 400 eur.
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)