Italský pozemní teleskop ASTRI bude pozorovat gama záření ze sopky Etny

17.11.2016 - Stanislav Mihulka

Nový nízkonákladový Čerenkovovův teleskop ASTRI zahájí pozorování vesmírného gama záření již v prosinci

Teleskop ASTRI -<p>Nový italský teleskop pozoruje Čerenkovovo záření</p>
Teleskop ASTRI -

Nový italský teleskop pozoruje Čerenkovovo záření


Reklama

Odborníci italského národního institutu astrofyziky INAF představili projekt ASTRI, první prototyp nízkonákladového pozemního teleskopu, který je určen pro pozorování gama záření z vesmíru. Observatoř s teleskopem ASTRI se nachází na svazích slavné sopky Etny. Teleskop nedávno úspěšně prošel testy a je připraven k lovu na gama záření.

Samotné gama záření ovšem neprochází pozemskou atmosférou. Teleskop ASTRI proto vlastně nepozoruje přímo gama záření, nýbrž Čerenkovovo záření, které vzniká po zásahu atmosféry paprsky gama záření z vesmíru a následných procesech.

Teleskop ASTRI je prvním teleskopem, s nimiž se počítá do soustavy teleskopů Cherenkov Telescope Array (CTA). Tato soustava bude zahrnovat více než 100 teleskopů na dvou lokalitách, které reprezentují obě polokoule planety.

TIP: Kosmická observatoř Fermi objevila rekordní gama dvojhvězdu

Teleskop ASTRI představuje teleskop z kategorie menších teleskopů Small Size Telescopes. Soustava CTA by takových Čerenkovových teleskopů měla mít 70. ASTRI by měl pozorovat své první Čerenkovovo záření už letos v prosinci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    INAF

  • Zdroj fotografií: CTADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907