Italský pozemní teleskop ASTRI bude pozorovat gama záření ze sopky Etny

17.11.2016 - Stanislav Mihulka

Nový nízkonákladový Čerenkovovův teleskop ASTRI zahájí pozorování vesmírného gama záření již v prosinci

Teleskop ASTRI -<p>Nový italský teleskop pozoruje Čerenkovovo záření</p>
Teleskop ASTRI -

Nový italský teleskop pozoruje Čerenkovovo záření


Reklama

Odborníci italského národního institutu astrofyziky INAF představili projekt ASTRI, první prototyp nízkonákladového pozemního teleskopu, který je určen pro pozorování gama záření z vesmíru. Observatoř s teleskopem ASTRI se nachází na svazích slavné sopky Etny. Teleskop nedávno úspěšně prošel testy a je připraven k lovu na gama záření.

Samotné gama záření ovšem neprochází pozemskou atmosférou. Teleskop ASTRI proto vlastně nepozoruje přímo gama záření, nýbrž Čerenkovovo záření, které vzniká po zásahu atmosféry paprsky gama záření z vesmíru a následných procesech.

Teleskop ASTRI je prvním teleskopem, s nimiž se počítá do soustavy teleskopů Cherenkov Telescope Array (CTA). Tato soustava bude zahrnovat více než 100 teleskopů na dvou lokalitách, které reprezentují obě polokoule planety.

TIP: Kosmická observatoř Fermi objevila rekordní gama dvojhvězdu

Teleskop ASTRI představuje teleskop z kategorie menších teleskopů Small Size Telescopes. Soustava CTA by takových Čerenkovových teleskopů měla mít 70. ASTRI by měl pozorovat své první Čerenkovovo záření už letos v prosinci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    INAF

  • Zdroj fotografií: CTA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje.

Vesmír
Zajímavosti

Omamná hlubina | Čína

Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. (foto: Shutterstock)

Revue

V březnu 1941 totiž 500 commandos kontradmirála Louise Hamiltona přepadlo Němci okupované Lofotské ostrovy. Podařilo se jim získat i část dokumentace k šifrovacímu stroji Enigma.

Válka

V ledem pokrytém Weddellově moři v Antarktidě byla objevena chovná kolonie 60 milionů ryb – unikátní a dříve neznámý ekosystém pokrývá oblast o velikosti Malty.

Věda

Skupina západoasijských cizinců přinášejících dary faraonovi. Jedná se o Kanaánce, nebo o Hyksósy. Muž vedoucí kozorožce núbijského (uprostřed) je patrně hyksós Abiša.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907