Izraelská restaurace přišla s nejnechutnějším způsobem servírování zmrzliny

Oblíbená restaurace v izraelském Cholonu vzbudila pozornost svou nejnovější nabídkou dezertů. Čokoládová zmrzlina servírovaná v záchodové míse ale dráždí i svým názvem

14.08.2023 - Martin ReichmanPřehnaná kreativita bývá často nejen v gastronomii ošidná. Ukazuje to i případ oblíbené izraelské restaurace Gordos z Telavivském distriktu. Jedna z položek (tajného) restauračního menu – dezert pojmenovaný „Third House of Shit“, vzbudila pozornost na sociálních sítích

Kontroverzi budí nejen samotný dezert – čokoládová zmrzlina servírovaná ve skutečné záchodové míse, ale i její název. Třetí chrám má v judaismu důležité postavení a pro mnoho věřících jde o velmi citlivé téma. Ostatně už dva tisíce let se věřící židé třikrát denně modlí za vybudování Třetího chrámu, který by měl vzniknout na Chrámové hoře a zvěstovat tak příchod Mesiáše.

„Third House of Shit“ (zdroj: Instagram, gordos_restaurant)

První chrám nechal postavit v 10. století před Kristem král Šalamoun, čtyři sta let nato ho ale zničili Babyloňané. Také Druhých chrám byl zničen – v roce 70 našeho letopočtu jej nechali zbořit Římané a jedinou jeho připomínkou je známá Zeď nářků (resp. správně Západní zeď).

Servírovat zmrzlinu, pudink a další dezerty podobným způsobem není (pro někoho možná překvapivě) úplnou novinkou. Již před 20 lety vznikla na Tchaj-wanu například restaurace s názvem Modern Toilet, která nabízela zmrzlinu v miniaturních napodobeninách záchodových mís. Asiaté mají ale k symbolice exkrementů jiný vztah než zbytek světa. V zemi, kde se k judaismu hlásí zhruba tři čtvrtiny populace, je spojení exkrementů a náboženské tematiky vysoce kontroverzní počin, což ostatně dokládají i rozhořčené reakce věřících. Vyloučit ale pochopitelně nelze ani možnost, že jde jen o (ne)vydařený virální žertík.


Další články v sekci