Krátce řečeno – život by skončil ve vteřinách, nanejvýše jejich desítkách. Například na Merkuru je strana přikloněná ke Slunci velmi horká a dosahuje teplot až 427 °C, zatímco odvrácenou polovinu charakterizují chladné teploty klesající až k -179 °C. Pokud by však člověk dokázal nějakým zázrakem najít na planetě místo s příhodnou tepelnou zónou, bez skafandru by zde přežil jen tak dlouho, jak dlouho zvládne zadržet dech (světový rekord z roku 2016 je aktuálně 24 minut a 3,45 sekundy).
TIP: Proč je vesmír tak chladný?
Na Venuši by člověk neměl ani takové štěstí – s průměrnou teplotou povrchu 462 °C by se okamžitě vypařil. Mars je zase velice chladný s velmi řídkým vzduchem, průměrná teplota zde dosahuje -60 °C. I kdybychom se na mrazivé planetě zachumlali do oblečení pro polárníky, stále bychom vydrželi jen tak dlouho, jak dlouho jsme schopni zadržet dech – 96 % tamní atmosféry totiž tvoří oxid uhličitý, zatímco kyslíku je tam pouze 0,13 % (na Zemi 21 %).
Jupiter, Saturn, Neptun a Uran představují plynné obry, kteří postrádají pevný povrch – člověk by tak mohl pouze sestupovat do jejich plynné atmosféry, kde by ho ovšem záhy rozdrtil tlak. Netrvalo by to ani jednu sekundu.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)