Jak dostat ropu z vody? S magnety a nanočásticemi oxidu železa

17.06.2016 - Stanislav Mihulka

Důmyslné nanočástice přilnou k ropě a pak je lze pochytat magnetem


Reklama

Když se ropa dostane do oceánu, například při nehodě lodi nebo kvůli úniku při těžbě na ropné plošině, je zle. Kvůli fyzikálním vlastnostem ropných látek bývá velmi nesnadné dostat je ven z vody. Pro ochranu prostředí oceánů je nezbytné mít k dispozici postupy, jimž by bylo možné rychle odstranit ropné látky z vody.

Podle australských vědců by řešením mohly být nanočástice oxidu železa o průměru 25 nanometrů. Takové nanočástice se totiž velmi pevně navážou na ropu a pak je lze snadno pochytat pomocí magnetu.

TIP: Vědci vynalezli síto, které jednoduše a levně odděluje vodu od ropy

Nanočástice oxidu železa nejsou toxické a lze je ve velkém množství použít přímo v oceánu, k odstraňování plovoucích i ponořených ropných látek. Badatelé teď své nanočástice hodlají testovat ve velkých nádržích s vodou, aby mohli dostat povolení pro experimenty přímo v oceánu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Physical Chemistry Chemical Physics

  • Zdroj fotografií: Paul / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907