Jak halucinogenní houbičky přišly k magickým látkám? Evoluční zkratkou

01.03.2018 - Stanislav Mihulka

Geny pro psychedelické látky „přeskakují“ mezi houbami

<p>Magické houby z louky v Belgii.</p>

Magické houby z louky v Belgii.


Reklama

Psychedelické houby, které obsahují halucinogen psilocybin, mají velmi rozdílné velikosti, tvar a barvu. A často si ani nejsou blízce příbuzné. Jak je tedy možné, že takové houby sdílejí stejný halucinogen?

Američtí vědci prozkoumali geny, které jsou zodpovědné za tvorbu psilocybinu u různých druhů hub. Dospěli k názoru, že schopnost produkovat psilocybin se mezi houbami často šíří pomocí evoluční zkratky – takzvaného horizontálního přenosu genů. Jednoduše řečeno, geny z jednoho druhu „přeskočí“ do jiného druhu, nejčastěji prostřednictvím infekce.

TIP: Botanici v Amazonii objevili superpsychedelický lišejník

Schopnost vytvářet psychedelické látky, je pro houby mimořádně výhodná. Zřejmě totiž snižuje chuť k jídlu hmyzu, který se na houbách živí. Lidské sběrače ale těmito látkami neodradí, spíše naopak.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ohio State University, Evolution Letters

  • Zdroj fotografií: Velghe Dimitri / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907