Geny pro psychedelické látky „přeskakují“ mezi houbami
Psychedelické houby, které obsahují halucinogen psilocybin, mají velmi rozdílné velikosti, tvar a barvu. A často si ani nejsou blízce příbuzné. Jak je tedy možné, že takové houby sdílejí stejný halucinogen?
Američtí vědci prozkoumali geny, které jsou zodpovědné za tvorbu psilocybinu u různých druhů hub. Dospěli k názoru, že schopnost produkovat psilocybin se mezi houbami často šíří pomocí evoluční zkratky – takzvaného horizontálního přenosu genů. Jednoduše řečeno, geny z jednoho druhu „přeskočí“ do jiného druhu, nejčastěji prostřednictvím infekce.
TIP: Botanici v Amazonii objevili superpsychedelický lišejník
Schopnost vytvářet psychedelické látky, je pro houby mimořádně výhodná. Zřejmě totiž snižuje chuť k jídlu hmyzu, který se na houbách živí. Lidské sběrače ale těmito látkami neodradí, spíše naopak.
Ohio State University, Evolution Letters
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)