Jak jde hledání druhé Země? Teleskop Kepler nabízí zajímavé kandidáty

Tým odborníků teleskopu Kepler vytipoval dvacítku exoplanet, které jsou nejpodobnější Zemi

10.08.2016 - Stanislav MihulkaAsi každého zajímá, jestli je někde ve vesmíru planeta podobné té naší, na které by mohl být život pozemského typu. V hledání exoplanet je expertem vesmírný teleskop Kepler, který jich už objevil několik tisíc, z nichž je už téměř 2 500 potvrzených dalším pozorováním.

Vědci z týmu teleskopu Kepler nedávno zveřejnili kompletní katalog exoplanet, které tento teleskop objevil v obyvatelných zónách hvězd – tedy tam, kde na planetě u příslušné hvězdy může být kapalná voda. Takových planet našel Kepler celkem 216.

Dvacítka planet nejpodobnějších Zemi

Badatelé mezi nimi vytipovali celkem 20 exoplanet, které podle přísných kritérií mají pevný povrch a spolehlivě obíhají uvnitř obyvatelné zóny. A právě tyto planety jsou nejpodobnější Zemi.

Podle astronomů se teď dostáváme do situace, kdy víme o celé řadě velmi zajímavých exoplanet, ale přitom máme k dispozici jenom omezené množství pozorovacího času na zařízeních, kterými můžeme tyto planety studovat.

TIP: Superzemě za humny: Od Zemi podobné planety nás dělí jen 16 světelných let

S rostoucím počtem objevených obyvatelných planet podobných Zemi každopádně můžeme uvažovat o tom, jak běžné jsou planety jako Země v Mléčné dráze a jak asi častý na nich může být život.

  • Zdroj textu

    San Francisco State University

  • Zdroj fotografií

    NASA Ames / SETI Institute / JPL-Caltech


Další články v sekci