Jak léčit neplodnost? Středověcí lékaři používali neuvěřitelné metody

02.09.2017 - Veronika Boháčová

Podle středověkých lékařů mohla za neplodnost ženy její přehnaná vášeň

Jak zplodit potomka -<p>Pro dosažení žádoucího účinku léků byla vždy doporučována „láska manželská“</p>
Jak zplodit potomka -

Pro dosažení žádoucího účinku léků byla vždy doporučována „láska manželská“


Reklama

Když si bral stárnoucí šlechtic Heřmann Černín z Chudenic sedmadvacetiletou Sylvii Kateřinu, chtěl jediné - zplodit potomka. Přesto zůstalo i toto Heřmanovo manželství, v pořadí již třetí, bezdětné. Protože dítě nezplodil v žádném ze svých svazků, byl zřejmě nějaký zdravotní problém na jeho straně. 

Jak zplodit potomka

Problémem neplodnosti se ve středověku i v raném novověku zabývalo množství autorů z lékařského prostředí. Možnost neplodnosti nebyla vylučována u žádného z manželů, ačkoliv byla vina připisována častěji ženě. Jejím znakem měla být podoba pohlavních údů, kvalita semene muže (zda nebylo příliš horké nebo studené) či postava a barva pokožky ženy (bledost byla znamením nedostatečnosti k mateřství). Zda je žena plodná, mohlo být zjištěno např. vložením ječmene do její moči. Když do deseti dnů vyklíčilo, byla plodná.

Objevují se i rozličná vysvětlení neplodnosti (na vině mohla být např. touha ženy, a proto se dochovalo množství receptů na utišení její vášně, autoři spisů si byli ale také vědomi role, kterou při tom sehrával psychický stav ženy). Při její léčbě byl zdůrazňován především význam vhodného jídla (aby nenadýmalo) a pití, společné je i používání různých odvarů, mastí, tinktur a lázní. Ve středověku se objevují i vysloveně magické praktiky, jakými byly různé zaříkávací formule a amulety, které přetrvaly pravděpodobně ještě v 17. století.

TIP: Jak se léčila hysterie? Manželstvím, vymítáním nebo opiem!

Co se týče léků pro oba manžele, jednalo se většinou o odvar nebo prášek z nejrůznějších bylin a pro nás exotických přísad – drcených perel, vlčích varlat, sušené zaječí dělohy apod. Tyto léky měly být často kombinovány s lázní. Na konci některých receptů stála pak ovšem i zcela racionální rada v tom smyslu, že pro dosažení žádoucího účinku, by měla následovat „láska manželská“

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907