Jak mozek člověka ovlivňuje používání smartphonů?

19.04.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Část mozku nazývaná insula má spojitost se zpracováním bolesti, sebevědomím a závislostí; zatímco temporální kůra se pojí se sluchem a porozuměním řeči. A právě s uvedenými oblastmi našeho klíčového orgánu souvisí závislost na chytrých telefonech. Podle vědců z univerzity v německém Heidelbergu lidé, kteří tráví s telefonem příliš mnoho času, vykazují nižší aktivitu v přední kůře cingulátu, jež se zapojuje do široké škály kognitivních procesů a chování.

TIP: Smartphone nade vše: Jak chytré telefony ovlivňují naše partnerské vztahy

V rámci studie skenovali badatelé mozky 22 jedinců závislých na chytrých telefonech: Všichni byli praváci, ve věku mezi 18 a 30 lety, přičemž jejich anamnéza nezahrnovala žádná neurologická onemocnění ani jiné závažné zdravotní stavy. Při skenování se odborníci zaměřili na zjištění rozdílů v objemu šedé hmoty u osob se závislostí a bez ní. Je sice obtížné konkrétně určit, kdy se používání telefonu stává problematickým – zda při pěti hodinách denně, nebo až při deseti. Jednoznačně ovšem přibývají důkazy, že smartphony a sociální média ovlivňují náš mozek a chování skutečně do značné míry.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907