Jak mozek člověka ovlivňuje používání smartphonů?

19.04.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Část mozku nazývaná insula má spojitost se zpracováním bolesti, sebevědomím a závislostí; zatímco temporální kůra se pojí se sluchem a porozuměním řeči. A právě s uvedenými oblastmi našeho klíčového orgánu souvisí závislost na chytrých telefonech. Podle vědců z univerzity v německém Heidelbergu lidé, kteří tráví s telefonem příliš mnoho času, vykazují nižší aktivitu v přední kůře cingulátu, jež se zapojuje do široké škály kognitivních procesů a chování.

TIP: Smartphone nade vše: Jak chytré telefony ovlivňují naše partnerské vztahy

V rámci studie skenovali badatelé mozky 22 jedinců závislých na chytrých telefonech: Všichni byli praváci, ve věku mezi 18 a 30 lety, přičemž jejich anamnéza nezahrnovala žádná neurologická onemocnění ani jiné závažné zdravotní stavy. Při skenování se odborníci zaměřili na zjištění rozdílů v objemu šedé hmoty u osob se závislostí a bez ní. Je sice obtížné konkrétně určit, kdy se používání telefonu stává problematickým – zda při pěti hodinách denně, nebo až při deseti. Jednoznačně ovšem přibývají důkazy, že smartphony a sociální média ovlivňují náš mozek a chování skutečně do značné míry.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907