Jak mozek člověka ovlivňuje používání smartphonů?

19.04.2020 - Nikol Patíková


Reklama

Část mozku nazývaná insula má spojitost se zpracováním bolesti, sebevědomím a závislostí; zatímco temporální kůra se pojí se sluchem a porozuměním řeči. A právě s uvedenými oblastmi našeho klíčového orgánu souvisí závislost na chytrých telefonech. Podle vědců z univerzity v německém Heidelbergu lidé, kteří tráví s telefonem příliš mnoho času, vykazují nižší aktivitu v přední kůře cingulátu, jež se zapojuje do široké škály kognitivních procesů a chování.

TIP: Smartphone nade vše: Jak chytré telefony ovlivňují naše partnerské vztahy

V rámci studie skenovali badatelé mozky 22 jedinců závislých na chytrých telefonech: Všichni byli praváci, ve věku mezi 18 a 30 lety, přičemž jejich anamnéza nezahrnovala žádná neurologická onemocnění ani jiné závažné zdravotní stavy. Při skenování se odborníci zaměřili na zjištění rozdílů v objemu šedé hmoty u osob se závislostí a bez ní. Je sice obtížné konkrétně určit, kdy se používání telefonu stává problematickým – zda při pěti hodinách denně, nebo až při deseti. Jednoznačně ovšem přibývají důkazy, že smartphony a sociální média ovlivňují náš mozek a chování skutečně do značné míry.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Opevněný palác Amer sloužil v letech 1592–1728 jako sídlo vládnoucích mahárádžů.

Zajímavosti

Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem

Věda

Modropláštníci nádherní (Malurus cyaneus) zpívají svým nevylíhlým zárodkům zvláštní signál, který je obranou proti hnízdnímu parazitizmu kukačky bronzové (Chalcites basalis).

Příroda

Jedna z dávných galaxií, objevených v rádiové oblasti

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907