Pavoučí vlákna od geneticky upravených bakterií by mohla pomáhat pacientům
Silnější než ocel a přitom úžasně elastické. Pavoučí hedvábí je opravdový přírodní zázrak. Tak proč toho nevyužít v medicíně?
Britští vědci po pětiletém výzkumu vyvinuli postup, s jehož pomocí je možné upravit pavoučí vlákna a připevnit k nim molekuly rozmanitých chemických látek. Nejprve geneticky zmanipulovali bakterie E. coli, aby jim produkovali upravená pavoučí vlákna. Pak k těmto vláknům připojili molekuly antibiotik.
TIP: Dračí hedvábí: US Army vyvíjí nový neprůrazný materiál od GM housenek
Z vyvinutého materiálu bude možné časem vyrábět obvazy, ze kterých se bude během pěti dnů antibiotikum postupně uvolňovat. V plánu jsou i další materiály s užitečnými léčivy či dalšími typy látek.
University of Nottingham
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)