Jak rychle může na planetě vzniknout život?

19.11.2022 - Barbora Jelínková

S přibývajícím počtem objevených exoplanet vyvstává otázka, zda některý z těchto světů může hostit život. Jak rychle ale život vzniká?


Reklama

Když se v roce 1995 podařilo objevit první planetu kroužící okolo jiné hvězdy hlavní posloupnosti než kolem Slunce, otevřela se celá nová astronomická disciplína. Dnes známe přes pět tisíc extrasolárních oběžnic a další dva tisíce čekají na potvrzení. Otázka, zda některá z nich hostí život, je zcela namístě – s čímž souvisí nutnost odhadů, jak rychle se na vhodné planetě mohou živé formy vyvinout. V současnosti máme bohužel k dispozici jediný „vzorek“, na němž lze provádět seriózní výzkumy, a sice Zemi.

TIP: Fermiho paradox: Proč jsme už dávno nenašli v kosmu vyspělé civilizace? 

Život na naší planetě s jistotou existoval již před 3,8 miliardy let, a podle některých studií se možná objevil dokonce už před 4,3 či 4,4 miliardy roků – což by ovšem znamenalo, že se jednoduché organismy vyvinuly extrémně rychle. Trvalo však mnohem déle, než se posunuly ke komplexním podobám, jaké pozorujeme dnes. Vědci se domnívají, že jednoduchý život může být ve vesmíru běžný, ale komplexní a inteligentní již nikoliv.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907