Jak rychle může na planetě vzniknout život?

19.11.2022 - Barbora Jelínková

S přibývajícím počtem objevených exoplanet vyvstává otázka, zda některý z těchto světů může hostit život. Jak rychle ale život vzniká?


Reklama

Když se v roce 1995 podařilo objevit první planetu kroužící okolo jiné hvězdy hlavní posloupnosti než kolem Slunce, otevřela se celá nová astronomická disciplína. Dnes známe přes pět tisíc extrasolárních oběžnic a další dva tisíce čekají na potvrzení. Otázka, zda některá z nich hostí život, je zcela namístě – s čímž souvisí nutnost odhadů, jak rychle se na vhodné planetě mohou živé formy vyvinout. V současnosti máme bohužel k dispozici jediný „vzorek“, na němž lze provádět seriózní výzkumy, a sice Zemi.

TIP: Fermiho paradox: Proč jsme už dávno nenašli v kosmu vyspělé civilizace? 

Život na naší planetě s jistotou existoval již před 3,8 miliardy let, a podle některých studií se možná objevil dokonce už před 4,3 či 4,4 miliardy roků – což by ovšem znamenalo, že se jednoduché organismy vyvinuly extrémně rychle. Trvalo však mnohem déle, než se posunuly ke komplexním podobám, jaké pozorujeme dnes. Vědci se domnívají, že jednoduchý život může být ve vesmíru běžný, ale komplexní a inteligentní již nikoliv.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907