Jak se v budoucnu změní uspořádání kontinentů?

14.03.2022 - Barbora Jelínková

Před 200 miliony let se rozpadl nejmladší superkontinent Pangea. Tím ale pohyb litosférických desek neskončil. Jak bude podle geologů za miliony let vypadat naše planeta a které kontinenty zmizí nejdříve?


Reklama

Litosférické desky tvořící svrchní vrstvu zemské kůry se permanentně pohybují, aniž bychom to dokázali postřehnout: Důsledky jsou totiž patrné teprve v horizontu desítek milionů let. Superkontinent Pangea, jenž existoval přibližně před 300 miliony roků, se postupně rozlámal na několik částí. Ty pak zformovaly současné světadíly a podle geologů lze očekávat, že se podobná situace, ovšem v opačném smyslu, odehraje v budoucnu znovu.

TIP: Interaktivní mapa: Podívejte se, kde byste bydleli před 750 miliony let

Asi za 50 milionů let se Afrika posune na sever a spojí se s Evropou, takže Středozemní moře zanikne. Za obdobně dlouhou dobu se k novému světadílu připojí nejprve Asie s Austrálií a zhruba za 250 milionů roků pak vznikne tzv. Pangea Proxima, až megakontinent splyne i s oběma dnešními Amerikami.

Simulace dvou superkontinentů budoucnosti. (ilustrace: NASA GISS, Michael WayCC BY 4.0)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907