Vážky mají na povrchu křídel nanoprsty, které mohou polapit a zničit bakterie
Nejen lidé mají trable s bakteriemi. Týká se to i všech dalších živočichů, včetně vážek. Už nějaký čas není tajemstvím, že křídla vážek mají antimikrobiální vlastnosti. Zatím ale nebylo jasné, jak to vlastně funguje.
Křídla vážek jsou totiž dost křehká a snadno je poničí i světlo ve světelném mikroskopu. Australští odborníci proto vyvinuli novou metodu zobrazování pomocí iontového a elektronového mikroskopu, s jejíž pomocí konečně rozluštili tajemství křídel vážek.
TIP: Křemíkové nanoostny jsou skvělé k přeprogramování živých buněk
Vážky mají na povrchu křídel nanotechnologii. Jde o strukturu tvořenou ohromným množství nanoprstů, které mají schopnost polapit bakterie. Drží je tak pevně, že se bakterie roztrhají, když se snaží z takového sevření uniknout. Jak se zdá, příroda má v zásobě spoustu skvělých triků, které bychom mohli využít i my lidé. Podobně upravené povrchy by jistě pomohly například v medicíně.
Queensland University of Technology
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)