Jak se vážky brání bakteriím? Díky speciální nanotechnologií na křídlech

19.02.2018 - Stanislav Mihulka

Vážky mají na povrchu křídel nanoprsty, které mohou polapit a zničit bakterie

<p>Speciální nanostruktura povrchu křídla vážky si poradí s bakteriemi.</p>

Speciální nanostruktura povrchu křídla vážky si poradí s bakteriemi.


Reklama

Nejen lidé mají trable s bakteriemi. Týká se to i všech dalších živočichů, včetně vážek. Už nějaký čas není tajemstvím, že křídla vážek mají antimikrobiální vlastnosti. Zatím ale nebylo jasné, jak to vlastně funguje.

Křídla vážek jsou totiž dost křehká a snadno je poničí i světlo ve světelném mikroskopu. Australští odborníci proto vyvinuli novou metodu zobrazování pomocí iontového a elektronového mikroskopu, s jejíž pomocí konečně rozluštili tajemství křídel vážek.

TIP: Křemíkové nanoostny jsou skvělé k přeprogramování živých buněk

Vážky mají na povrchu křídel nanotechnologii. Jde o strukturu tvořenou ohromným množství nanoprstů, které mají schopnost polapit bakterie. Drží je tak pevně, že se bakterie roztrhají, když se snaží z takového sevření uniknout. Jak se zdá, příroda má v zásobě spoustu skvělých triků, které bychom mohli využít i my lidé. Podobně upravené povrchy by jistě pomohly například v medicíně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Queensland University of Technology

  • Zdroj fotografií: Annalena Wolff

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907