Reklama


Jak si scinkové poradí s obtížemi: Stres matek pomáhá novorozencům

16.05.2018 - Zuzana Teličková

Stres ovlivňuje způsob, jakým zvířata hospodaří s energií. Když je v okolí přítomno velké množství predátorů nebo zvířata sužuje nedostatek potravy, vylučují se v jejich těle hormony, které umožňují přístup k energetické zásobě určené pro horší časy

Nejlepší řešení -<p>Budoucí matky scinků si se stresovou situací dokážou poradit tak, že svá mláďata neohrozí</p>
Nejlepší řešení -

Budoucí matky scinků si se stresovou situací dokážou poradit tak, že svá mláďata neohrozí


Reklama

Tímto způsobem se s potížemi vyrovnávají například někteří scinkové, kteří jsou na rozdíl od svých blízkých příbuzných živorodí. Jak si však s obtížnou situací poradí gravidní samička, která potřebuje energii nejen pro sebe, ale také pro svá vyvíjející se mláďata?

Vědci z University of Tasmania zjistili, že gravidní samičky v případě vysoké hladiny stresu neváhají spotřebovat energetické zásoby pro sebe, aniž by se snažily ponechat je pro své potomstvo. Toto „sobecké“ jednání se jim však paradoxně vyplácí.

Vědecký tým pod vedením biologa Erika Wapstry simuloval stresové situace v laboratorních podmínkách: některým samičkám vědci uměle zvýšili hladinu stresového hormonu, jiným podávali jen omezené množství potravy a třetí skupině dopřáli klid a hojnost. Pak porovnali zdravotní stav samiček a jejich potomstva.

TIP: Na pouštích Maroka: Živá poušť Erg Chebbi

Výsledek této analýzy nebyl nijak překvapivý: stresované samičky z prvních dvou skupin byly v lepší kondici, ale porodily menší mláďata, která také pomaleji rostla. Překvapivé však bylo zjištění, že tato mláďata měla v poměru k tělu větší zásoby tuku, jež znamenaly větší šanci na přežití. Zdá se tedy, že díky sobeckému chování matky vyvolanému stresovou situací v době gravidity je potomstvo připraveno na svět plný nástrah lépe, než když se vyvíjí v období hojnosti a klidu.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rostovský kreml nechal zbudovat biskup pravoslavné církve jako předobraz nebeského Jeruzaléma.

Cestování

Vzdušný teleskop

Liebherr 11200-9.1
zdvih: 188 m | nosnost: 1 200 t

Devítinápravový Liebherr 11200-9.1 si díky svému osmidílnému výsuvnému rameni vysloužil pozici nejvýkonnějšího teleskopického jeřábu na světě. Složený měří na výšku 16 m, ovšem po vysunutí všech dílů zmíněné číslo vzroste na obdivuhodných 100 m. Speciální špička pak stroji umožňuje zvedat náklad až do závratných 188 m. Vynikající parametry tohoto obra předurčují hlavně ke stavbě větrných elektráren. 

Zajímavosti

Manželé, kteří odstartovali vznik habsburského soustátí.

Historie

Příslušníci 9. pěšího pluku americké armády jedou na tanku M26 vstříc nepříteli, 3. září 1950

Válka

Raketa Falcon 9 se satelity GRACE-FO a Iridium Next před startem

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907