Reklama


Jak si scinkové poradí s obtížemi: Stres matek pomáhá novorozencům

16.05.2018 - Zuzana Teličková

Stres ovlivňuje způsob, jakým zvířata hospodaří s energií. Když je v okolí přítomno velké množství predátorů nebo zvířata sužuje nedostatek potravy, vylučují se v jejich těle hormony, které umožňují přístup k energetické zásobě určené pro horší časy

Nejlepší řešení -<p>Budoucí matky scinků si se stresovou situací dokážou poradit tak, že svá mláďata neohrozí</p>
Nejlepší řešení -

Budoucí matky scinků si se stresovou situací dokážou poradit tak, že svá mláďata neohrozí


Reklama

Tímto způsobem se s potížemi vyrovnávají například někteří scinkové, kteří jsou na rozdíl od svých blízkých příbuzných živorodí. Jak si však s obtížnou situací poradí gravidní samička, která potřebuje energii nejen pro sebe, ale také pro svá vyvíjející se mláďata?

Vědci z University of Tasmania zjistili, že gravidní samičky v případě vysoké hladiny stresu neváhají spotřebovat energetické zásoby pro sebe, aniž by se snažily ponechat je pro své potomstvo. Toto „sobecké“ jednání se jim však paradoxně vyplácí.

Vědecký tým pod vedením biologa Erika Wapstry simuloval stresové situace v laboratorních podmínkách: některým samičkám vědci uměle zvýšili hladinu stresového hormonu, jiným podávali jen omezené množství potravy a třetí skupině dopřáli klid a hojnost. Pak porovnali zdravotní stav samiček a jejich potomstva.

TIP: Na pouštích Maroka: Živá poušť Erg Chebbi

Výsledek této analýzy nebyl nijak překvapivý: stresované samičky z prvních dvou skupin byly v lepší kondici, ale porodily menší mláďata, která také pomaleji rostla. Překvapivé však bylo zjištění, že tato mláďata měla v poměru k tělu větší zásoby tuku, jež znamenaly větší šanci na přežití. Zdá se tedy, že díky sobeckému chování matky vyvolanému stresovou situací v době gravidity je potomstvo připraveno na svět plný nástrah lépe, než když se vyvíjí v období hojnosti a klidu.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Airlander 10 si získal pozornost celého světa svými úspěchy i nehodami.

Věda

Gruzínští vinaři se chystají vytipovat vhodné odrůdy vína, které se nejlépe vypořádají s drsnými podmínkami na povrchu Marsu.

Vesmír
Historie

Španělský důchodce si na své zahradě postavil UFO v přepočtu za 2,6 milionu korun – letět by mělo na fiktivní planetu.

Revue

Nahoře tkáň nádoru před léčbou, dole po léčbě. Nádorové buňky zeleně, tukové buňky červeně a nádorové buňky proměněné na tuk tmavě žluté.

Věda

Podobné útoky kavalerie na západní frontě se odehrávaly pouze v prvních týdnech války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907