Jak souvisí pivo Guinness se známou knihou rekordů?

07.08.2021 - Barbora Jelínková

Jak souvisí známé tmavé pivo s výrazně nasládlou chutí a populární kniha rekordů?


Reklama

Proslulý chmelový mok a neméně populární knižní bestseller nespojuje pouze náhodná shoda jmen. O první vydání zmíněné publikace se roku 1954 zasloužil tehdejší výkonný ředitel irského pivovaru Hugh Beaver. Jako pravidelný účastník podzimních honů se dostal s přáteli do sporu, který z lovných ptáků je nejrychlejší, a napadlo ho, že podobné otázky jistě neřeší jako první. Přitom neexistoval žádný univerzální zdroj, kde by se dala hledat odpověď. 

TIP: Jak se zrodilo pivo: 15 historických milníků tekutého chleba

Dnes by pomohl Google, tehdy si musel Beaver poradit jinak. Právě na jeho popud tedy o rok později vyšla první sbírka známých rekordů. Stalo se tak 192 let poté, co začal Arthur Guinness v Dublinu vařit pivo. Beaver na jeho zásluhu stále pamatoval, a knihu tak nepojmenoval podle sebe, nýbrž na počest slavného otce zakladatele. Již v roce vydání se stala bestsellerem, a momentálně je dokonce druhá nejprodávanější na světě hned po Bibli. Dosud se prodalo přes 100 milionů výtisků ve více než stovce zemí a editoři už shromáždili na 53 tisíc záznamů rekordů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907