Jak souvisí pivo Guinness se známou knihou rekordů?

07.08.2021 - Barbora Jelínková

Jak souvisí známé tmavé pivo s výrazně nasládlou chutí a populární kniha rekordů?


Reklama

Proslulý chmelový mok a neméně populární knižní bestseller nespojuje pouze náhodná shoda jmen. O první vydání zmíněné publikace se roku 1954 zasloužil tehdejší výkonný ředitel irského pivovaru Hugh Beaver. Jako pravidelný účastník podzimních honů se dostal s přáteli do sporu, který z lovných ptáků je nejrychlejší, a napadlo ho, že podobné otázky jistě neřeší jako první. Přitom neexistoval žádný univerzální zdroj, kde by se dala hledat odpověď. 

TIP: Jak se zrodilo pivo: 15 historických milníků tekutého chleba

Dnes by pomohl Google, tehdy si musel Beaver poradit jinak. Právě na jeho popud tedy o rok později vyšla první sbírka známých rekordů. Stalo se tak 192 let poté, co začal Arthur Guinness v Dublinu vařit pivo. Beaver na jeho zásluhu stále pamatoval, a knihu tak nepojmenoval podle sebe, nýbrž na počest slavného otce zakladatele. Již v roce vydání se stala bestsellerem, a momentálně je dokonce druhá nejprodávanější na světě hned po Bibli. Dosud se prodalo přes 100 milionů výtisků ve více než stovce zemí a editoři už shromáždili na 53 tisíc záznamů rekordů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907