Jak udržet uhlík při zemi: Které lesy jsou v zadržování uhlíku nejefektivnější?

Studie publikovaná v časopise Nature Climate Change uvedla, že tropická vegetace obsahuje o 21 procent více uhlíku, než se vědci původně domnívali

29.01.2018 - Zuzana Teličková



Pomocí dálkového průzkumu a údajů z terénu se pracovníkům z Boston University a University of Maryland podařilo vytvořit první velkoformátovou mapu zobrazující množství uhlíku v lesích, křovinatých oblastech a savanách afrických tropů.

„Poprvé jsme dokázali určit přesnou hustotu uhlíku díky pozorování ze satelitu LiDAR, a to v místech, kde tyto hodnoty nikdy nebyly měřeny,“ říká autor studie Alessandro Baccini a jeho kolegyně Nadine Laporteová dodává: „Spolupracovali jsme s dvanácti zeměmi v tropech, abychom nasbírali potřebné údaje pro kalibraci satelitních měření.“

TIP: Ohrožená planeta aneb Kdo jsou největší hříšníci světa

Spolehlivé odhady množství zadržovaného uhlíku jsou klíčové zejména k získávání informací o uhlíku vypouštěném do atmosféry v závislosti na změnách zemského povrchu a využívání krajiny. Největší změny má přitom na svědomí kácení tropických pralesů, které je považováno za hlavní zdroj skleníkových plynů. Na základě nových informací se vědci domnívají, že současné modely nadhodnocují vypouštění uhlíku do atmosféry v důsledku kácení pralesů o 11 až 12 procent.

Studie má zásadní význam pro rozvojové země v oblasti kolem rovníku, které se neustále potýkají s nutností snížit emise uhlíku a nahradit funkci pokácených pralesů. Nově získaná data také významným způsobem pomohou v boji s klimatickými změnami a přispějí k přesnější identifikaci lesů, které zadržují uhlík nejefektivněji.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Zuzana Teličková


Další články v sekci