Jak vyčistit tělo i mysl: V Japonsku vzniká futuristická myčka pro lidi

31.10.2022 - Martin Reichman

Zkusili byste „lidskou myčku“? Japonští vědci vyvíjejí futuristickou lázeň vybavenou umělou inteligencí, která omývá malými bublinkami a pouští uklidňující hudbu a videa


Reklama

Rádi si po dlouhém dni dopřejete horkou lázeň? Pokud vám k uklidnění nestačí běžná koupel v horké vodě, nejspíš vás potěší novinka, která se rodí v Japonsku. Společnost zabývající se koupelnovou a kuchyňskou technikou zde představila plány na myčku pro lidi. Japonská společnost Science Co. ji plánuje jako součást své produktové řady Mirable a hotová by měla být do dvou let. 

Koncept nazvaný Project Usoyaro slibuje „technologii jemných bublinek“. Nemá ale jít o modernější verzi vířivky – zařízení má být vybavené nejrůznějšími senzory a umělou inteligenci, které se mají postarat o „automatizovanou koupel“. 

Uživatel se jednoduše posadí do křesla a mikrobubliny vytvářené ultrazvukem odstraní veškerou špínu hluboko z pórů pokožky. Křeslo má být vybavené senzory srdeční aktivity – data bude vyhodnocovat umělá inteligence a podle míry uvolnění bude uživateli nabízet hudbu nebo video podle jeho aktuálního rozpoložení.

Inspirace po 52 letech

Možná překvapivě nejde o úplně nový nápad – vývojáři přiznávají, že se inspirovali ultrazvukovou lázní ve tvaru vejce od Sanyo Electric, která byla poprvé představena již na výstavě Expo v Ósace v roce 1970. Předseda společnosti Science Co., Yasuaki Aoyama, se jako desetiletý údajně výstavy osobně zúčastnil a byl vynálezem fascinován. Jako komerční produkt se lázeň Sanyo neujala, firma ale technologii dále rozvíjela a našla pro ni uplatnění ve svých pračkách.

TIP: V japonských kancelářích by se v budoucnu mohly objevit boxy na spaní

Yasuaki Aoyama doufá, že jejich „lidská myčka“ bude úspěšnější a najde v budoucnu uplatnění nejen v domácnostech, ale i v nemocnicích a pečovatelských domech. Veřejnosti se má myčka Usoyaro poprvé představit na výstavě Expo v Ósace v roce 2025.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907