V japonských kancelářích by se v budoucnu mohly objevit boxy na spaní

22.07.2022 - Martin Reichman

Výrobci nábytku vycházejí vstříc k smrti přepracovaným Japoncům. V japonských kancelářích by se brzy mohly objevit speciální boxy určené ke spaní ve vzpřímené poloze


Reklama

Japonsko je podobně jako i jiné asijské země známé až extrémním tlakem na výkon v zaměstnání. Podle odborníků až pětina tamních zaměstnanců čelí riziku smrti kvůli přepracování. Podle zákona má sice japonský pracovní týden 40 hodin stejně jako u nás, realita je však nezřídka na hony vzdálená: 22 % zaměstnanců tráví v práci přes 50 hodin, a dalších 12 % dokonce dvakrát tolik. Odejít před koncem směny bývá nemyslitelné, neobvyklé jsou i pauzy na oběd. Není divu, že se více než polovina zaměstnanců v zemi vycházejícího slunce cítí v práci stresovaná.

Vražedné pracovní tempo se odráží i ve způsobu, jakým japonští zaměstnanci odpočívají. Tisíce přepracovaných Japonců se snaží ukrást pár minutek spánku při cestě do práce a během cesty domů. Pro některé je ale jednou z mála možností, jak si zdřímnout, čas strávený na firemní toaletě.

Tokijští výrobci kancelářského nábytku proto nabízí přepracovaným zaměstnancům o trochu důstojnější prostor pro odpočinek – speciální boxy, ve kterých lze spát ve vzpřímené poloze. Přestože představa podobné spací budky může u Evropanů znít jako vtip, jedná se o skutečný produkt, který by se mohl v blízké budoucnosti objevit v japonských kancelářích.

TIP: Ukažte mi svou baterii! Čínská firma přišla s kontroverzním způsobem kontroly zaměstnanců

Podle mluvčí jedné ze společností, která spací boxy hodlá nabízet, jde o „flexibilní přístup k odpočinku“. Boxy unaveným zaměstnancům nabídnou kromě soukromí i pohodlnou oporu pro hlavu, kolena a záda, což má zajistit, že během krátkého spánku neupadnou. Výrobci si od novinky slibují, že jejich spací boxy zvýší produktivitu zaměstnanců a zároveň podpoří zdravější pracovní kulturu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907