Jak vytrhnout gorile stoličku: Unikátní pohled do zákulisí floridské zoo

31.10.2020 - Martin Reichman

Zdravé zuby jsou pro zvířata stejně důležité jako pro lidi. Jsou vlastně ještě důležitější – zvířata na rozdíl od nás neumí říct, že je zuby bolí. Neléčené záněty přitom mohou vyústit v nebezpečné infekce a v nejhorším případě mohou skončit i smrtí. Jak vypadá stomatologická péče u zvířat žijících v zoo?

<p>Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka <strong>Jamie Berningová</strong>. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. <strong>Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému</strong>.</p>

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

<p>Stomatologické zákroky u zvířat trvají podle závažnosti od dvou do osmi hodin a probíhají v celkové narkóze. <strong>Podle mluvčího miamské zoo Rona Magilla se ještě nestalo, aby se některý z pacientů během zákroku vzbudil</strong>. Na snímku 27letý gorilí samec <strong>Barney</strong>.</p>

Stomatologické zákroky u zvířat trvají podle závažnosti od dvou do osmi hodin a probíhají v celkové narkóze. Podle mluvčího miamské zoo Rona Magilla se ještě nestalo, aby se některý z pacientů během zákroku vzbudil. Na snímku 27letý gorilí samec Barney.

<p>Během výkonu jsou zvířata monitorována anesteziologickým týmem, a pokud se u nich objeví známky probouzení, lékaři ihned zasáhnou. Na snímku desetiletá lvice <strong>Kashifa</strong>, které musela doktorka Berningová zub vytrhnout. </p>

Během výkonu jsou zvířata monitorována anesteziologickým týmem, a pokud se u nich objeví známky probouzení, lékaři ihned zasáhnou. Na snímku desetiletá lvice Kashifa, které musela doktorka Berningová zub vytrhnout. 

<p>Podobně jako u lidí i zvířata v miamské zoo procházejí pravidelnými zubními prohlídkami. Drtivou většinu problémů umí vyřešit kmenoví veterináři zoo. Pouze k závažným a komplikovaným případům volají specialisty. </p>

Podobně jako u lidí i zvířata v miamské zoo procházejí pravidelnými zubními prohlídkami. Drtivou většinu problémů umí vyřešit kmenoví veterináři zoo. Pouze k závažným a komplikovaným případům volají specialisty. 

<p>A jaké jsou nejčastější problémy zvířecích pacientů? Vedle odstraňování zubního kamene se nejčastěji řeší prasklé nebo zlomené zuby. Na snímku 26letý šimpanzí samec <strong>Hondo</strong>.</p>

A jaké jsou nejčastější problémy zvířecích pacientů? Vedle odstraňování zubního kamene se nejčastěji řeší prasklé nebo zlomené zuby. Na snímku 26letý šimpanzí samec Hondo.

<p>Vytržený zub šimpanze Honda. Chrup šimpanzů se velmi podobá tomu lidskému – <strong>stejně jako lidé mají i tito lidoopové v dospělosti 32 zubů. Jediný viditelný rozdíl představují špičáky</strong>, které jsou v porovnání s těmi lidskými výrazně větší. Proč tomu tak je vlastně přesně nevíme – předpokládá se, že velké špičáky slouží šimpanzům jako obrana proti útočníkům.</p>

Vytržený zub šimpanze Honda. Chrup šimpanzů se velmi podobá tomu lidskému – stejně jako lidé mají i tito lidoopové v dospělosti 32 zubů. Jediný viditelný rozdíl představují špičáky, které jsou v porovnání s těmi lidskými výrazně větší. Proč tomu tak je vlastně přesně nevíme – předpokládá se, že velké špičáky slouží šimpanzům jako obrana proti útočníkům.

<p>V péči doktorky Berningová skončila i tato <strong>vydra</strong>. Kromě ní se zubařské péče dostalo i <strong>tapírovi</strong> nebo <strong>hrabáči kapskému</strong> – středně velkému savci původem z Afriky, který se na prví pohled podobá ušatému praseti (se kterým ale není hrabáč příbuzný). Nejbližší příbuzní hrabáče jsou vyhynulé rody <em>Leptorycteropus</em> a <em>Myorycteropus</em>, nejbližší žijící příbuzní afrosoricidi nebo bércouni. <strong>Mimochodem, věděli jste, že dospělé vydry mají o dva páry víc zubů, než lidé?</strong></p>

V péči doktorky Berningová skončila i tato vydra. Kromě ní se zubařské péče dostalo i tapírovi nebo hrabáči kapskému – středně velkému savci původem z Afriky, který se na prví pohled podobá ušatému praseti (se kterým ale není hrabáč příbuzný). Nejbližší příbuzní hrabáče jsou vyhynulé rody Leptorycteropus a Myorycteropus, nejbližší žijící příbuzní afrosoricidi nebo bércouni. Mimochodem, věděli jste, že dospělé vydry mají o dva páry víc zubů, než lidé?

Reklama







Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907