Jaká je pravděpodobnost objevu nových chemických prvků?

Přestože věda přináší nové objevy každý den, periodická soustava prvků je posledních 85 let neměnná. Jaká je šance, že se podaří objevit nový chemický prvek? 

20.06.2024 - Barbora JelínkováPeriodická tabulka čítá 118 prvků, přičemž 94 z nich se ve vesmíru vyskytuje přirozeně a zbytek vznikl uměle v laboratorních podmínkách. Podle vědců však existuje pouze minimální pravděpodobnost, že by se na Zemi podařilo objevit nějaký další „přírodní“ element: Posledním takovým se stalo v roce 1939 francium. Zmíněných 24 syntetických prvků bylo vytvořeno v letech 1940–2002 a vznikly manipulací s jádry atomu, například v urychlovačích částic. Všechny mají v jádře víc než 104 protonů – rekord náleží oganessonu se 118 – a za běžných podmínek jsou vysoce nestabilní, takže se rozpadají v řádu milisekund.

Výroba dalších hypotetických prvků však nereálná není a vědci v současnosti hledají metody, jež by to umožnily. Klíčovou roli hraje kombinace vhodného počtu protonů a neutronů, čímž by se dal teoreticky vytvořit i stálejší element.


Další články v sekci